۱۸ اشتباه استارتاپی که همه باید درباره‌ی آن بدانند
۲۴ اسفند ۱۳۹۳
نکاتی برای شروع یک شرکت نوپا،قسمت اول: ایده
۲ مرداد ۱۳۹۴

 

 

-گام صفرم:

به مدت دو هفته لیستی از تمام چیزهایی که در زندگیتان کمبود آن‌ها را احساس می‌کنید و همه‌ی مشکلاتی که با آن برخورد کرده‌اید تهیه کنید. بهتر است لیستتان در قالبی باشد تا به راحتی بتوانید از طریق تلفن همراه به آن اضافه کنید. شما به محض این‌که متوجه شدید کمبودی وجود دارد و یا به مسأله‌ای برخورد کردید به سرعت تلفن همراه خود را بیرون بیاورید و آن را یادداشت کنید.

پاول گراهام مؤسس Y-combinator پیشنهاد می‌دهد که باید تمام فیلترهای ذهنیتان را از کار بیندازید ، به خاطر این‌که هر موردی که در وهله‌ی اول نادیده انگاشته می‍‌شود، قابلیت تبدیل به ایده برای تشکیل یک استارتاپ را دارد. هم‌چنین نباید نگران باشید مشکلاتی که با آن‌ها برخورد می‌کنید ممکن است خیلی پیش‌پا‌افتاده و بدیهی باشد. هدف از اجرای این تمرین به وجود آوردن عادت در نظر گرفتن ایده‌هایی است که قابلیت تبدیل به استارتاپ را دارند. پس از پایان این دوره‌ی دو هفته‌ای باید به تعداد کافی مواردی از این دست در لیست شما وجود داشته باشد.

-گام اول:

۵ ایده برای کسب‌وکار انتخاب کنید. برای هرکدام به سؤالات زیر به طور خلاصه پاسخ دهید:

۱- چه چیزی می‌خواهید بسازید؟

۲- چه کسی به آن نیازمند است و چگونه این را متوجه می‌شوید؟

۳- چرا این ایده‌ی خوبی است؟

تذکر: لازم نیست تمام ایده‌ها در لیست شما باشند اما باعث تعجب خواهد بود که هیچ‌یک از مسائلی که در لیست شما هستند ایده‌ی کسب‌وکار مرتبط با آن نداشته باشد.

گام دوم:

یکی از ایده‌هایی که در گام اول به آن‌ پرداختید را انتخاب کنید و آن را بازبینی کنید. در ۲ صفحه به سؤال‌هایی که در گام اول مطرح شد با تفصیل بیش‌تری پاسخ دهید و ایده را مورد بررسی اجمالی قرار دهید.

  • چه چیزی را می خواهید بسازید؟

ویژگی‌های اولیه‌ی آن چیست؟ به طور کلی چگونه به نظر می‌آید؟

  • چه کسی به آن نیازمند است؟

چرا؟ افراد در حال حاضر از چه چیزی استفاده می‌کنند؟

  • چرا این ایده‌ی خوبی است؟
  • رقبای شما چه کسانی هستند؟
  • چگونه شما مشتریان را جذب می‌کنید؟

منبع:

Startupclass.samaltman.com

 

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *