گزارش برگزاری سومین رویداد استارتاپ تریگر

ثبت نام استارتاپ تریگر ۳ (تابستان ۹۴)
۱۰ مرداد ۱۳۹۴
دوره‌ی ایده‌پردازی و تامین مالی کارآفرینی
۸ مهر ۱۳۹۴

نویسنده: غزل عسگری

سومین رویداد استارتاپ تریگر از تاریخ شنبه ۲۴ مرداد تا جمعه ۳۰ مرداد در ساختمان تالارهای دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
رویداد تریگر سه از ۲۴ مرداد آغاز شد. در این دوره از رویداد، ۱۰۰ شرکت‌کننده در دو زمینه فنی مهندسی و آی‌تی حضور داشتند. بخش فنی این دوره به حوزه تجهیزات پزشکی و چالش‌های آن اختصاص داشت. در ۴ روز اول رویداد کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی مهمانان و صحبت شرکت‌کنندگان با آن‌ها و برنامه ملاقات سریع از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ برپا بود. در دو روز آخر شرکت‌کنندگان گروه‌های خود را تشکیل دادند، روی ایده خود کارکردند و در روز آخر، ۳۰ مرداد، نتیجه تجربیات این چند روز را ارائه دادند.

DSC02075
روز اول (شنبه، ۲۴/۵/۱۳۹۴)
رویداد استارتاپ تریگر ۳ از ساعت ۱۶:۳۰ در هال ساختمان تالارها آغاز شد. مراسم افتتاحیه با ارائه توضیحاتی توسط دبیر رویداد، سرکار خانم مونا ناصری، درباره روند کلی رویداد و اهداف آن ادامه یافت. سپس شرکت‌کنندگان به سمت محل برگزاری اولین کارگاه در تالار ۱ هدایت شدند. کارگاه این روز، «آشنایی با مدل کسب‌وکار» بود که توسط آقای فرید خواهشی (مدیر ارشد عملیات شرکت رهنما) ارائه شد. مهمانان این روز آقای دکتر مراد کریم پور (هیئت‌علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، عضو هیئت‌مدیره شرکت جراح یار) و آقای پویا رجامند (بنیان‌گذار سایت کلیک یاب) بودند که تجربیات و نکات تجربی خود را برای شرکت‌کنندگان توضیح دادند. بعدازآن نوبت سؤالات شرکت‌کنندگان رسید که به‌طور جمعی و یا فردی از مهمانان پرسیده شد. پایان‌بخش برنامه امروز ملاقات پرشتاب بود. در این بخش هر شرکت‌کننده فرصت داشت ظرف مدت ۹۰ ثانیه توضیحاتی درباره ایده خود به فرد مقابل بدهد تا با دید بازتری هم تیمی خود را انتخاب نماید. این برنامه در ۱۸ راند برای گروه آی‌تی و ۱۵ راند برای گروه فنی مهندسی برگزار شد. با پایان برنامه ملاقات پرشتاب در ساعت ۲۰:۴۵، روز اول رویداد به پایان رسید.

DSC_1198
روز دوم (یکشنبه، ۲۵/۵/۱۳۹۴)
برخلاف روز اول، در این روز دو کارگاه به‌صورت موازی برای هرکدام از گروه‌های فنی مهندسی و آی‌تی برگزار شد. کارگاه بخش فنی مهندسی«استانداردهای تجهیزات پزشکی» با تدریس آقای حمید عزیززاده (کارشناسی مهندسی برق-الکترونیک، کارشناسی ارشد برق-کنترل و دارای تجربه‌ی کاری درزمینه‌ی طراحی و تولید تجهیزات پزشکی، ممیزی‌ها و کالیبراسیون) بود. ارائه کارگاه بخش آی‌تی با عنوان« استارتاپ در یک نگاه» را آقای مهدی مظاهری (بنیان‌گذار استارتاپ های چیتار و خورجین) بر عهده داشت. مهمانان این روز آقایان صالح امینی (کارشناسی طراحی صنعتی از دانشگاه امیرکبیر و دانشجوی برنامه‌ریزی توسعه و آموزش عالی در دانشگاه شهید بهشتی و فعال حوزه طراحی خدمات)، علی قدیری (مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری بیان) و وحید شیرازی (مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان) بودند. پایان‌بخش برنامه این روز، برنامه ملاقات پرشتاب بود..

DSC_1070
روز سوم (سه‌شنبه، ۲۷/۵/۱۳۹۴)
مانند روز دوم، در روز سوم نیز دو کارگاه به‌صورت موازی برگزار شد. کارگاه بخش آی‌تی «توسعه مشتری و مدیریت محصول» بود که حمیدرضا ماهیار (دانشجوی دکتری تخصصی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات در دانشگاه صنعتی شریف) تدریس آن را برعهده داشت. کارگاه بخش فنی مهندسی را دکتر فرزام فرهمند (استاد بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف)، دکتر عرب علی بیک و مهندس سعید شکری (مدیرعامل شرکت بهبود پارس) با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های حوزه مهندسی پزشکی» ارائه کردند. کارگاه بخش فنی امروز در چهار بخش، سه بخش سخنرانی و یک بخش پرسش و پاسخ در انتهای کارگاه برگزار شد. مهمانان این روز در بخش آی‌تی آقای مهدی علی پور سخاوی (فوق‌لیسانس کارآفرینی و مدیریت تجارت الکترونیک، موسس استارتاپ «آوا بوک») و آقای وحید یاری (مشاور پیک برتر) بودند. در بخش فنی مهندسی نیز رویداد استارتاپ تریگر۳، میزبان آقای علی عماری اله یاری (عضو هیئت موسس پژوهشکده مواد و زیست مواد) و عبدالله آراسته (شرکت توسعه فناوری ریزپردازش) بود. پس‌ازآن شبکه‌سازی با مهمانان شروع گشت. آخرین ملاقات پرشتاب این دوره، به‌صورت متفاوتی اجرا شد. در ملاقات پرشتاب این روز دو گروه فنی مهندسی و آی‌تی روبه روی‌هم قرار گرفتند.

DSC_1163
روز چهارم (چهار‌شنبه، ۲۸/۵/۱۳۹۴)
کارگاه « ارائه ایده به سرمایه‌گذار و نقشه مالی» با تدریس آقای شهرام صادقی، کارگاه این روز بود که به‌صورت عمومی برگزار شد. مهمانان بخش آی‌تی آقای کیهان اصغری (از مدیران شرکت کافه بازار) و آقای علی نادعلی زاده (بنیان‌گذار سیبچه) بودند و در بخش فنی مهندسی، دکتر جواد حسن (مدیر فنی و فروش شرکت پارسیس) و آقای سروش ایوبی (مدیرعامل شرکت سی سرو) در جمع شرکت‌کنندگان حاضر شدند. بعد از کارگاه نوبت به شبکه‌سازی و تیم سازی رسید. برای توضیحات بخش آی‌تی و همچنین توضیحات مشترک بخش فنی مهندسی و آی‌تی، از آقای مظاهری دعوت شد. ایشان درباره تیم سازی توضیحات مقدماتی را داد و تعداد ۳ تا ۴ نفر را برای تیم مناسب دانست؛ اما اعلام کرد تعداد اعضا در کل می‌توانست از ۲ تا ۵ نفر باشد. در آخر نیز گفته شد کسانی که در این رویداد مقام اول تا سوم را کسب می‌کنند، تنها برای مصاحبه ورود به شریف اکسیلریتور در اولویت قرار می‌گیرند و در کل این رویداد، رویدادی آموزشی- تجربی است. پس از مشخص شدن اعضای‌تیم و ایده‌ها، هر تیم روی برگه‌های از قبل آماده‌شده نام اعضا، نام تیم و ایده خود را نوشت و آن را تحویل واحد پذیرش دادند.

DSC_1666
روز پنجم (پنج‌شنبه، ۲۹/۵/۱۳۹۴)
روز پنجم از ساعت ۸ صبح آغاز و رویداد وارد مرحله بعدی خود شد. ابتدا پس از مستقر شدن تیم‌ها و توزیع فایلی بین آن‌ها، توضیحات به شرکت‌کنندگان داده شد. در این فایل ۷ مورد اساسی برای دسترسی به دید جامع‌تر نسبت به ایده و نحوه‌ی ارائه‌ی آن داده‌شده است. این ۷ مورد مسائلی هستند که فایل ارائه باید آن‌ها را پوشش می‌داد. ۷ مورد عبارت‌اند از:
۱. معرفی تیم و ایده
۲. ارزش محصول و کار شما
۳. معرفی مشتری
۴. تحلیل بازار و رقبا
۵. استراتژی ورود به بازار
۶. طراحی مدل کسب‌وکار
۷. روش‌های درآمدزایی
بعد از آن منتورهای هر دو بخش معرفی شدند. در بخش فنی مهندسی، آقای آراز ساعی ارسی (مسئول توسعه پروژه‌های سلامت هوشمند فناپ)، آقای حمید حمیدی‌پور (کارشناس توسعه کسب‌وکار واحد سلامت هوشمند شرکت فناپ) و آقای حسنعلی‌زاده (کارشناس ارشد دفتر توسعه و انتقال فناوری) بودند. در بخش آی‌تی نیز این وظیفه به آقای حمیدرضا ماهیار (عضو کمیته‌ی علمی تعدادی از ژورنال‌ها و کنفرانس‌های مهندسی و علوم کامپیوتر و مشارکت مدیریتی، مشاوره‌ای و اجرایی در پروژه‌های متعدد) و آقای مهدی مظاهری محول شده بود. در طول روز منتورها در سالن گردش می‌کردند و پاسخگوی سؤالات تیم‌ها بودند. مهمانان نیز در این روز حضور داشتند و تجربیات خود را در اختیار شرکت‌کنندگان قراردادند. خانم مریم اشکبوس (کارشناس دفتر توسعه و انتقال فناوری و پژوهشگر حوزه‌ی بیومکانیک)، آقای بیژن ساعدپناه (بنیان‌گذار پویا فن‌‌آفرینان شریف و سایت BusinessPlan.ir)، آقای صالح برادران امینی (مدیر طراحی خدمات در شرکت آوام) و آقای خاضعی (جانشین مدیرعامل در بخش قلب و عروق شرکت واهی طلب) مهمانان امروز بودند. برنامه ساعت ۱۸ پایان یافت.

DSC_1947 DSC_1930
روز ششم (جمعه، ۳۰/۵/۱۳۹۴)
پذیرش تیم‌ها از ساعت ۸ صبح آغاز شد و مانند روز قبل منتور ها در سالن حضور داشتند. تا ظهر تیم‌ها فایل ارائه خود را تحویل واحد پذیرش دادند و پس‌ازآن قرعه‌کشی برای نوبت ارائه تیم‌ها انجام گرفت. هرکدام از گروه‌های فنی مهندسی و آی‌تی به‌صورت مجزا داوری شدند. داوران گروه فنی مهندسی، آقای دکتر محسن دهقانی (عضو انجمن مدیران استراتژیک ایران و عضو اتاق بازرگانی ایران و فرانسه)، سعید مارکلائی (دانشجوی دکتری مدیریت کسب‌وکار دانشگاه شهید بهشتی)، شهرام صادقی (راه‌اندازی استارتاپ اپسی)، محمود رضا مرآتی (دارای سابقه شغلی در شرکت دانش‌بنیان پویندگان راه سعادت) و علی عماری اله یاری (عضو هیئت موسس پژوهشکده مواد و زیست مواد) بودند. داوری گروه آی‌تی برعهده دکتر سعید بهزادی پور (دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف)، بیژن ساعد پناه (مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آرمان آتی، بنیان‌گذار و مدیر پویا فن آفرین شریف، بنیان‌گذار وب‌سایت businessplan.ir) و حمید رضازاده (بنیانگذار استارتاپ پیچک) بودند.

ایده‌ها شامل موارد زیر بودند:

شماره تیم

نام تیم

شرح ایده

A1  EWEK  

دستگاهی برای افراد دارای ضایعه نخاعی که علاوه بر بهبود ناتوانی حرکتی، مشکلات قلبی و عروقی و… را بدون محدودیت زمانی و مکانی بهبود می‌بخشد.

A2 Telemedicine پیاده‌سازی فناوری TM در پیاده‌سازی و پیشگیری از بیماری‌های پرخطر چشمی
A3 سلامت پویان پمپ سرنگ
A4 ایران اکسی اکسیژناتور
A5 O2 Gen اکسیژناتور
A6 چطوری سلامت هوشمند
A7 Seven سلامت هوشمند
A8 مدیکال پلیمر شریف پلی‌پروپیلن مدیکال گرید
B1 ببعی سایت معرفی معلم خصوصی (قاز اول معلم المپیاد)
B3 هویج پلت فرم مولتی‌مدیای ارائه و ساخت کتاب به‌صورت مستقیم از نویسنده
B4 INEF سایت ارائه خدمات و تجهیزات نمایشگاهی
B5 Best poosh وب‌سایت امکان طراحی لباس با سایزهای customize شده و سفارش آن باقابلیت انتخاب پارچه و طرح‌های طراحان طرف قرارداد با وب‌سایت
B7 به‌گزین ارائه خدمات مراسم ازدواج و آمار و آدرس در منطقه و محدوده قیمت مشخص+ تقویم کاری تالارها
B8 انار customize کردن هدیه‌ها و جایگزین تقویم سالیانه برای شرکت‌ها
B9 چی چی اطلاع‌رسانی رویدادهای علمی و فرهنگی و تفریحی برای گذرانده اوقات فراغت
B10 سوقستان پلت فرم بازاریابی تولیدکننده‌های محصولات صنایع‌دستی برای کافه‌ها
B11 مدیریت هوشمند پلت فرم هوشمند برای ارگان‌ها با رده‌بندی سازمانی برای ارسال گزارش‌ها داخل سازمانی
B12 Eventium پلت فرم ایجاد ارتباط دوطرفه برگزارکننده و شرکت‌کننده رویدادها و مانند آن

 

DSC_2165
داوری و اعلام نتایج تا ساعت ۱۸:۳۰ ادامه داشت و در نهایت تیم های زیر موفق به کسب مقام اول تا سوم شدند.
در بخش فنی مهندسی:

تیم اول: تیم ایران اوکسی در صدر قرار گرفت؛ و برنده جایزه دو نیم میلیون تومانی
تیم دوم: تیم سلامت پویان، برنده جایزه یک ونیم میلیون تومانی
تیم سوم: تیم‌های ایوک و سون به طور مشترک برنده جایزه یک میلیون تومانی .
در بخش آی‌تی:
تیم اول: eventium، برنده ۲ و نیم میلیون تومان
تیم دوم: Best Poosh، برنده ۱ و نیم میلیون تومان
تیم سوم: سوقستان، برنده یک‌میلیون تومان
عکس دسته‌جمعی حسن ختام رویداد استارتاپ تریگر ۳ بود.

DSC_2880

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *