سمینار معرفی مدرسه اشتغال شریف

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای خانواده فناوری شریف
۱۲ آذر ۱۳۹۴
فرصتی تکرار نشدنی برای بازار سرمایه
۱۴ دی ۱۳۹۴

غزل عسکری

سمینار معرفی مدرسه اشتغال به‌منظور بیان اهداف کلی مدرسه در روز ۲۷ مهر در سالن جابربن‌حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.-

مدرسه اشتغال شریف قرار است مکانی برای خودشناسی شغلی، با ترکیبی از آموزش، مشاوره کوچینگ باشد. بهره‌گیری از انواع معتبرترین و به‌روزترین تست‌ها و آزمون‌های روانشناسی حرفه‌ای و همراهی و حضور مستمر مربیان و مشاوران شغلی نیز از دیگر برنامه‌ها است. این خودشناسی در ادامه به هدف‌گذاری و طراحی مسیر شغلی منتهی خواهد شد.

سمینار معرفی مدرسه اشتغال، معرفی رسمی این رویداد بود که با استقبال زیادی مواجه شد و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه سالن جابربن‌حیان را مملو از جمعیت کردند. سخنران اول برنامه مهندس دهبیدی‌پور، رییس مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف بود. ایشان ایجاد شدن جو کارآفرینی در کشور را به‌شرط ایجاد نشدن توهم کارآفرینی، امری مثبت دانست. وی در ادامه گفت: بخش اعظم نیروهای نخبه لزوما مستعد کارآفرینی نیستند و ارزش‌آفرینی فقط از راه کارآفرینی محقق نمی‌شود. مهندس دهبیدی‌پور به این نکته اشاره کرد که ورود به دانشگاه با توجه به استعدادها صورت نمی‌گیرد. از طرفی مهارت‌های آموزش داده‌شده مربوط به بحث‌های تئوری هستند و دانشجویان را برای حل مسائل عام آماده نمی‌کنند. حتی مهارت‌های آموزش داده‌شده متناسب با نیاز سازمان‌ها نیست. مدرسه اشتغال در حد توان خود در نظر دارد به افراد کمک کند تا خود و توانمندی‌هایشان را بهتر بشناسند. درنهایت هم با همکاری سازمان‌ها پاسخ بهتری به نیاز بازار کار داده خواهد شد.

در ادامه کلیپ معرفی مدرسه اشتغال شریف پخش شد.

پس ‌از آن خانم پریا اصلانی، مشاور شغلی، طراح و مدیر R&D مدرسه اشتغال شریف، سخنان خود را با بیان تعریف «دانستن» و انواع آن شروع کرد: چهار دسته دانایی وجود دارد، چیزی را می‌دانیم و می‌دانیم آن را می‌دانیم، چیزی را می‌دانیم ولی نمی‌دانیم آن را می‌دانیم، چیزهایی هست که می‌دانیم اما از دانش خود نسبت به آن‌ها آگاهی نداریم و در آخر چیزهایی که آن‌ها را نمی‌دانیم و از جهل خود نسبت به آن‌ها بی‌خبر هستیم. مدرسه اشتغال در دو مورد آخر به افراد کمک می‌کند. درواقع هدف مدرسه اشتغال شناسایی مسیر شغلی و در ادامه هدف‌گذاری شغلی است. سپس در این مسیر، مهارت‌آموزی و در آخر کارآموزی پیش روی شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.

اساتید مدرسه اشتغال نیز در قالب کلیپی معرفی شدند.

دکتر علیرضا شیری، روانشناس و استاد مدرسه اشتغال، سخنران بعدی بود. دکتر شیری به شرکت‌کنندگان توصیه کرد تا زمانی که در دانشگاه تحصیل می‌کنند، مهارت‌های شبکه‌سازی، حل مسئله و تصمیم‌گیری خود را تقویت کنند. او به این نکته نیز اشاره کرد که در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ کسانی توانستند موقعیت خود را حفظ کنند که در کاری غیر از دانش تخصصی خود مانند قدرت شبکه‌سازی و ارتباط درون سازمانی مهارت داشتند. ایشان در مدرسه اشتغال درباره مهارت‌های پیشرفته‌ی ارتباطی تدریس خواهد کرد.

بخش بعد، معرفی کلیپ شرکت‌های همراه مدرسه اشتغال بود. این شرکت‌ها شامل مپنا، همراه اول، توسن، توسن تکنو، رهنما و فناوران اطلاعات هستند.

خانم مهندس سحر احمدی، مدیر ارتقا توانمندی و مدیر مدرسه اشتغال، برای بیان فرایند اجرایی مدرسه روی سن آمد و توضیحاتی در این خصوص داد: سایت مدرسه از ساعت ۱۸ امروز به آدرس careerschool.sharif.ir آماده خدمت‌رسانی است و لینک ثبت‌نام برای مدت یک هفته برای دانشجویان دانشگاه بازخواهد بود. بعد از آن مصاحبه با ثبت‌نام کنندگان را خواهیم داشت و ۱۵۰ نفر پذیرش خواهند شد. مدرسه پذیرای ورودی‌های سال ۱۳۹۱ به قبل مقطع کارشناسی و تمام ورودی‌های مقاطع بالاتر خواهد بود. سپس از حضار خواسته شد، تنها کسانی که می‌توانند در این فرایند یک‌ساله زمان بگذارند، اقدام به ثبت‌نام نمایند. هزینه مدرسه هم ماهیانه ۳۰ هزار تومان خواهد بود.

سپس کلیپ معرفی همکاران برگزاری رویداد پخش شد.

جلسه پرسش و پاسخ با حضور خانم‌ها احمدی و اصلانی بخش بعدی بود. در این بخش تأکید شد که مدرسه اشتغال بنگاه کاریابی نیست و تضمینی برای استخدام وجود ندارد. در مورد برنامه‌های آموزشی مدرسه هم گفته شد: از اول آبان سال جاری تا اواخر خرداد سال ۱۳۹۵ هفته‌ای حداقل ۶ ساعت برنامه خواهیم داشت. بعد از ثبت‌نام، زمان کلاس‌های مدرسه به گونه‌ای خواهد بود که اکثر دانشجویان بتوانند برنامه درسی خودشان را با آن هماهنگ کنند.

پایان‌بخش برنامه اعلام برندگان مسابقه عکس برتر «قاب اینستاگرام مدرسه» و پاسخ به سؤال «اگر پولدار بودی چه شغلی انتخاب می‌کردی؟» بودند. پس ‌از آن، شرکت‌کنندگان برای پذیرایی به بیرون سالن هدایت شدند. در این میان بسیاری از شرکت‌کنندگان تا ساعت‌ها با اساتید مدرسه مشغول گفت‌وگو بودند که از مزیت‌ها برنامه‌های این‌چنینی است. برخی افراد هم از غرفه‌هایی که با حضور شرکت‌های حامی برپاشده بود دیدن کردند. این غرفه‌ها تا سه‌شنبه ۲۸ مهر برای بهره‌مندی بیشتر برپا بودند. در نهایت برنامه به طور رسمی در ساعت ۲۰:۳۰ پایان یافت.

حضور ۶ شرکت حامی مدرسه اشتغال در سمینار معرفی از نکات مثبت این مراسم بود و موجب آشنایی بیشتری شرکت‌کنندگان به زمینه‌های شغلی این شرکت‌ها از نزدیک بود؛ اما زمینه‌ی کاری نه‌چندان متنوع این شرکت‌ها ممکن است برای تمامی استعدادها امکانات لازم در حین کارآموزی را فراهم نیاورد. جای معرفی کلی مواردی که در مدرسه تدریس خواهند شد و خط‌مشی آموزشی نیز در برنامه خالی بود.

 

 

2 دیدگاه ها

 1. علی اصغر گفت:

  سلام بنده مرد ۴۶ ساله هستم . میتونم در کلاس های شما شرکت کنم

  • ستاک گفت:

   با سلام
   شما می‌توانید از طریق سایت و یا کانال تلگرامی ما از دوره‌های شتابدهنده شریف آگاه شوید و از طریق سایت اقدام به ثبت‌نام نمایید.
   با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *