علم داده‌ها
کارگاه «علم داده ها و …
۲۳ بهمن ۱۳۹۵
تریگر
کارگاه «توسعه حمل و نقل …
۲۷ بهمن ۱۳۹۵

زمان و مکان برگزاری کارگاه:۲۰ بهمن ماه، سالن جلسات C مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف

نام مدرس کارگاه: پیمان اکبری

سوابق علمی و اجرایی مدرس کارگاه: کارشناسی ارشد زیر ساخت و شبکه‌ی شرکت ایران ارقام و عضو ارشد تیم طراحی کارت چند منظوره‌ی بانک سرمایه

در ابتدای جلسه در رابطه با تعریف نوآوری بحث شد که منظور از نوآوری، فرآورده‌ی جدید یا محصول خلاقانه‌ای است که توسط یک سازمان ارائه می‌گردد.

در ادامه آقای اکبری مطرح کردند که نوآوری در ایران با ایجاد فناوری‌های زیر به مرور توسعه پیدا کرده‌است که نمونه‌ای از این فناوری‌ها شبکه‌ی توسعه‌ی نانو فناوری با محوریت پژوهشگاه مواد و انرژی، ایجاد شبکه‌ی آموزش مجازی با محوریت دانشگاه پیام نور، شبکه‌ی آزمایشگاهی میان کشورهای اسلامی، شبکه‌ی فن بازار کشورهای اسلامی، ایجاد شبکه‌ی سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مرکز توسعه‌ی پارک‌ها و مراکز رشد تحت نظارت یونسکو می‌باشند.

photo_2017-02-15_14-56-51یکی از مهم‌ترین موارد اشاره شده در کارگاه، صنعت پرداخت بود. صنعت پرداخت تعامل بین مشتریان، نهادهای قانون‌گذاری و بانک‌ها می‌باشد که با استفاده از سازوکارهای مختلف موجب گردش مالی، سرمایه‌گذاری و با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف موجب تسهیل خرید و جابه‌جایی مالی می‌گردد که واحدهای درگیر با صنعت پرداخت، بانک‌ها، پی‌اس‌پی‌ها (PSP)، پذیرندگان و مشتریان می‌باشند.

در صنعت پرداخت، در لایه‌ی نخست، بانک‌ها و شرکت‌های مرکزی، انجمن‌ها نظیر شتاب و شاپرک وجود دارند. در لایه‌ی دوم، شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات پرداخت الکترونیکیPSP  هستند که البته در بسیاری از کشورها به دلیل رویکرد حداکثری برون‌سپاری در این لایه، شاهد تبدیل شرکت‌ها به شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات پردازش تراکنش‌های الکترونیکی پردازنده پرداخت (Payment Processor) بوده‌ایم.

واقعیت این است که صنایع و شرکت‌ها در هر زمان تحت دو فشار قرار دارند: فشار نوآوری و فشار تغییر خواسته‌های مشتریان.

photo_2017-02-15_14-56-54

در پاسخ به این فشارها، شرکت‌ها ناچار به تمرکز روی دو مقوله‌ی نوآوری و بهبود عملکرد هستند. همچنین وضعیت به گونه‌ای است که این فشارها به تمامی شرکت‌های فعال در یک صنعت وارد می‌شوند و تنها بر اساس سهم بازار و برند هر یک از شرکت‌ها، میزان فشار وارده و لزوم تغییر، متفاوت خواهد بود.

هم‌چنین اشاره شد که در دهه‌ی گذشته، بهبود عملکرد در لایه‌ی دوم صنعت پرداخت منجر به تمرکز بیش از پیش شرکت‌ها بر مزیت بنیادی خود یعنی پردازش تراکنش شده و دیگر بخش‌های زنجیره‌ی ارزش و خدمات پرداخت الکترونیکی برون‌سپاری شده‌اند. در نتیجه‌ی این برون‌سپاری در لایه‌ی سوم شاهد تولد شرکت‌هایی هستیم که برگرفته از اصطلاح Master Card آن‌ها راISO /MSP  می‌نامیم.

در ادامه در رابطه با بانکداری نوین صحبت شد. در این حوزه باید تلاش شود تا طرح‌های جدیدی جهت ایجاد علاقه برای سرمایه‌گذاری به وجود آید تا به جای سودهای خیلی زیاد، تسهیلات فراوان با سودهای کم داده شود.

photo_2017-02-15_14-56-53

در ادامه، موضوعی مطرح شد که در کشور اهمیت بسیار کمی به آن می‌دهند این که پول‌های خرد بسیار گران‌بها می‌باشند.

باید تلاش شود از فناوری‌های مبتنی بر پول خرد استفاده شود و چالش‌ها و موانعی که پیش‌روی این حوزه می‌باشد: شفافیت مالی، یکپارچگی نهادهای تصمیم‌گیری، تصویب قانون‌های مالی و مالیاتی، بازنگری در ارائه‌ی سرویس، تغییر زیرساخت‌های موجود، ورود به بازار جهانی بر مبنای تغییر نگرش به بازار، هدفمندی سرمایه‌گذاری، آشتی با فین‌تک‌ها و ارایه‌ی زمینه‌های رشد و توسعه‌ی غیر دولتی، بانکداری تخصصی و ایجاد منابع جدید ارزی- سرمایه‌ای می‌باشد. در پایان تاکید بسیار زیادی بر ایده‌پردازی و پرهیز از کپی کردن نمونه‌های خارجی شد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″ el_class=”postsidebar”][vc_wp_custommenu nav_menu=”421″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”author-post”][vc_column width=”1/4″ el_class=”Author-boxthree”][vc_column_text el_class=”Author-name” css=”.vc_custom_1487158562516{margin-top: 20px !important;margin-bottom: 10px !important;}”]

نویسنده گزارش: عاطفه قاسمی

ویراستار: یاسمن حسینی

 

1 دیدگاه

 1. بایری گفت:

  با سلام
  کتاب معرفی شده در کارگاه در خصوص ارتقای دانش فنی در حوزه بانکداری وآشنایی با فرآیندهای پرداخت وتکنولوژی نوین بانکداری جهت ورود دانشجویان و علاقمندان به فین تک برای ارائه راه حل ها و محصولات جدید خلاقانه
  عنوان کتاب : تجزیه و تحلیل سیستم های متمرکز بانکی در محیط ابری
  انتشارات : مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران
  لینک تهیه کتاب : http://www.behbook.com/book/products.php?2887

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *