کارگاه اقتصاد اشتراکی
«آشنایی با اقتصاد اشتراکی در حوزه‌ی حمل‌ونقل»
۱۰ بهمن ۱۳۹۵
استارتاپ تریگر
پیش ثبت‌نام استارتاپ تریگر ۶
۱۳ بهمن ۱۳۹۵

گزارش کارگاه «هوش مصنوعی و کاربرد آن در بازارهای مالی»

کارگاه« هوش مصنوعی و کاربرد آن در بازارهای مالی» در تاریخ هفتم بهمن‌ماه با تدریس جناب آقای وحید شیرازی و جناب آقای عطا افتخاری برگزار شد. ایشان متخصص بازار­های مالی و فعال در زمینه تکنولوژی هستند.

در ابتدا افراد شرکت­‌کننده به معرفی خود پرداختند و مختصری از رزومه تحصیلی و کاری خود را شرح دادند.

کلاس به‌طورکلی از دو قسمت تشکیل‌شده بود. قسمت اول در رابطه با بازار ­مالی و قسمت دوم در رابطه با نقش تکنولوژی به‌خصوص هوش مصنوعی در این بازار­ها صحبت شد.

photo_2017-01-31_14-03-13

قسمت اول:

سیستم مالی: هر جریان پولی که بین شخصی یا نهادی که مازاد سرمایه و تمایل به سرمایه­‌گذاری دارد و فرد یا نهادی که نیازمند پول است شکل گیرد، سیستم مالی را شکل می­‌دهد.

ارکان بازار مالی: در بخش سرمایه‌گذار، موسسه مالی و بخش سرمایه‌­پذیر جامعه، عمل انتقال پول در مؤسسات مالی مختلف مانند بانک‌ها و در زمان اتفاق می­‌افتد. به‌علاوه تأمین مالی صورت می‌گیرد. با توجه به پیشینه افراد شرکت­‌کننده، بازار مالی موضوع صحبت جلسه، بازار سهام بود. افرادی که در این بازار فعالیت می­‌کنند ­می­‌توانند سهام شرکت‌ها را بخرند و از سود شرکت‌ها نفع ببرند. درواقع هدف اصلی بازار سهام سود بردن افراد نیست، کارکرد مهم‌­تر آن کشف قیمت و ارزش­‌گذاری شرکت‌ها می‌باشد. در شرکتی که در بورس به‌صورت سهامی عام خریدوفروش می­‌شود، افراد می­‌توانند با مشاهده­‌ی صورت‌های مالی و سود شرکت تصمیم به خریدوفروش سهم بگیرند و با توجه به معاملات انجام‌شده، قیمت واقعی سهام آن مشخص می‌گردد. ضرب تعداد سهام در قیمت سهام آن، کل ارزش بازار شرکت را تعیین می‌­کند.

تا زمانی که یک شرکت در بورس نیست، کارشناسان مالی مختلف قیمت­‌های متفاوتی را برای شرکت تعیین می­‌کنند.

یکی از کارکرد­های بازار سهام برای افرادی است که در فضای استارتاپی کار می­‌کنند. استارتاپی که هنوز محصولش را وارد بازار نکرده است، نمی‌­تواند از بانک پول بگیرد و باید سراغ سرمایه‌گذار برود و با دادن بخشی از سهام شرکت به آن‌ها تأمین سرمایه کند. که این کار در بازار سهام صورت می­‌گیرد. به‌علاوه معمولاً سرمایه‌گذار نمی­‌خواهد تا آخر در یک استارتاپ بماند و تمایل دارد روزی بتواند سهام خود را بفروشد. امکان این کار برای سرمایه‌گذار نیز از طریق بازار سهام فراهم می­‌شود.

photo_2017-01-31_14-03-16

سؤالی که ممکن است ایجاد شود این است که چرا باید سهم خود را در بازار بفروشیم؟

در هر بازاری که سرمایه­‌گذاری انجام گیرد، از حدی بیشتر نمی­‌توان پول درآورد. چون عموم شرکت‌هایی که در بازار هستند در دوره بلوغ خود بوده، در نتیجه معمولاً اندکی بیشتر از تورم سود به دست می‌آید. بنابراین افراد (کارآفرینان) تمایل دارند کاری کوچک (استارتاپ) درست کنند و آن­ را گسترش دهند و در انتها آن را به افرادی که فقط پول‌دارند، بفروشند.

در هر بازار مالی نرخ بازده مورد انتظاری وجود دارد. چنانچه بخواهیم در بازار سهام سرمایه­‌گذاری غیر­مستقیم بکنیم و به دلایلی مانند نبود اطلاعات و وقت کافی و … مستقیماً اقدام به خرید سهم نکنیم، سراغ صندوق‌های سرمایه­‌گذاری مشترک (mutual fund) می­رویم. به این صورت که افراد مختلف پول خود را در صندوق می­گذارند و مدیریت صندوق تصمیم می­گیرد با آن پول در بازار سهام چه سهامی بخرد، چقدر بخرد و کی بفروشد. ولی اگر بخواهیم مستقیم در بازار سهام خریدوفروش کنیم و هر روز با توجه به وضعیت بازار و تحلیل خودمان، اقدام به خریدوفروش سهم کنیم، باید دسترسی به سامانه معاملات آنلاین داشته باشیم. اینجاست که کارگزاری‌ها وارد کار می­شوند. درواقع ما از طریق کارگزاری‌ها در بازار سهام معامله انجام می‌دهیم. کارگزاری‌ها به معاملات رسمیت می‌دهند و سندی ایجاد می­‌شود که خریدار مالک سهمی شده است و در ازای آن مبلغی را سرمایه‌گذاری کرده است.

photo_2017-01-31_14-03-16-2

قسمت دوم:

برای معاملات در بازار سهام در سطح پیشرفته، نیاز به بررسی عوامل مختلفی است. از آنجایی‌که حجم داده‌ها بسیار بالاست، مغز انسان به دلیل محدودیت­‌های بیولوژیکی قادر به تجزیه‌وتحلیل به‌موقع اطلاعات نیست. اما ماشین می­‌تواند به‌صورت الگوریتم وار این داده‌ها را مرتب کند و الگو­ها را تشخیص دهد و با توجه به آن تصمیم به خرید یا فروش سهم بگیرد و شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد. مشخصاً چنانچه وارد این حوزه نشویم به‌زودی قادر به رقابت با سایرین نخواهیم بود.  هم‌اکنون ۶۵ درصد معاملات در امریکا به‌صورت (high frequency trading) HFT انجام می‌گیرد و سرعت دریافت اطلاعات در حد چند میلی­ ثانیه اهمیت دارد.

در ادامه در مورد کسب­‌و­کار­های موفق در دنیا و کشور و همچنین ارزش بازار آن‌ها نیز توضیح داده‌شده. نکته قابل‌توجه این است که شرکت‌هایی که در حوزه تکنولوژی هستند، در سال‌های اخیر رشد قابل توجه‌­ای داشته­‌اند. در آینده نیز حوزه تکنولوژی وارد سایر قسمت‌ها می­‌شوند. دو حوزه مالی و سلامت از محتمل‌ترین بخش‌هایی است که تکنولوژی وارد آن‌ها می­‌گردد و بخشی از سهم بازار آن‌ها را می­‌گیرد.

در حاشیه جلسه در مورد عوامل مهم برای سرمایه­‌گذار جهت سرمایه­‌گذاری در استارتاپ‌ها و ارزش­‌گذاری استارتاپ­‌ها صحبت شد. دو فاکتور مهم یکی اندازه فرصت و جدید بودن ایده و دیگری تیم می‌باشد. در کشور­های پیشرفته انسجام تیمی و کارگروهی به‌خوبی دیده می­شود ولی ایده­‌های ناب کمی وجود دارد. برعکس در ایران کار تیمی کمتر دیده­ می­‌شود و در صورت داشتن تیم خوب امکان موفقیت بسیار بیشتر است زیرا فرصت­‌ها بیشتر هستند.

در قسمت دوم جلسه مثال‌های متنوع در حوزه تکنولوژی مالی و نقش هوش مصنوعی در آن بررسی شدند. آسان پرداخت، آتیه داده‌پرداز و ترب شرکت‌های مورد بحث داخلی و two sigma و kensho وbigcoin  و… به­‌عنوان کسب‌­و­کار­های موفق خارجی معرفی شدند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *