گزارش روز سوم ششمین دوره‌ رویداد استارتاپ تریگر

تریگر
گزارش روز دوم ششمین دوره رویداد استارتاپ تریگر
۱۸ اسفند ۱۳۹۵
تریگر
گزارش روز چهارم ششمین دوره استارتاپ تریگر
۲۳ اسفند ۱۳۹۵

کارگاه سومین روز رویداد، در ۱۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۵با موضوع نمونه‌ی اولیه و پیش نمونه توسط آقای جواد یزدانی برگزار شد. ایشان کارآفرین و بنیان‌گذار ۲nate، مشاور طراحی تجربه‌ی کاربردی و مشاوره‌ی صنعتی می‌باشند. بعد از ذکر چگونگی ایجاد نمونه‌ی اولیه و ساختار کلی آن، شرکت‌کننده‌ها گروه‌بندی شدند و هر گروه یک موضوع را انتخاب کردند. بعد از بحث‌وبررسی، هر تیم نمونه‌ی اولیه خود را بر روی یک قسمت دیوار چسباند.

یکی از مواردی که ذکر شد این بود که هدف از نمونه‌ی اولیه،کاهش هزینه و زمان نیست بلکه افزایش کیفیت و کارایی محصول است زیرا این مرحله زمان‌های پیش‌بینی‌نشده در طول طرح را تا حد زیادی حذف می‌کند. نمونه‌های اولیه‌ای‌ که مورد پسند تعداد کمی ازکاربرها هستند کاغذی است و این‌ها اجازه‌ی تعاملات به کاربر را نمی‌دهند. در مقابل، نمونه‌های اولیه‌ای که مورد توجه کاربرهای زیادی قرار می‌گیرند کامپیوتری می‌باشند و قابلیت تعامل (موس و کیبورد) را به کاربر می‌دهند. ضمنا نرم‌افزارهایی که در این حیطه استفاده می‌شوند نیز مطرح شدند.

img_4616

بعد از برگزاری کارگاه، بخش پذیرایی شام انجام شد.

در ادامه عطا افتخاری، مدیرواحدprivate equity  شرکت تأمین سرمایه‌ی لوتوس پارسیان سخنرانی کردند. ایشان شرایط ایجاد یک تجارت موفق را یک ایده‌ی خوب، تشکیل تیم مناسب و سرمایه می‌دانستند. نکاتی که شرکت‌های سرمایه‌گذار به آن توجه می‌کنند شامل این موارد است:

برای جذب حمایت مالی نیاز به یک برنامه‌ی مدون و دقیق و هم چنین محصول اولیه و اعلام نیاز برای سرمایه است. شرکت‌ها هر برنامه را راستی‌آزمایی می‌کنند پس لازم هست توافق‌نامه‌ی سهام‌داران بین سرمایه‌دار و فرد به گونه‌ای باشد که حق‌وحقوق هر یک مشخص شود که حدوداً ۴ یا ۵ ماه طول می‌کشد. تیم برای سرمایه‌گذار خیلی مهم است و اگر تیم خوب باشد اما ایده خوب نباشد سرمایه‌گذار امیدوار است که همین ایده را ارتقا دهد. اندازه‌ی بازار ایده خیلی مهم است و سرمایه‌گذار جذب ایده‌هایی با بازار بزرگ می‌شود و نکته‌ی آخر مربوط به نحوه‌ی خروج سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری است که او درنهایت بتواند سهامش را بفروشد.

ایشان در انتها به مقایسه‌ی فضای سنتی و جدید سرمایه‌گذاری و تفاوت‌های آن پرداختند.

مهمان دوم اسماعیل صابری، مدیرعامل گلرنگ ترابر بودند. ایشان به خلأهایی که مربوط به این حوزه در کشور بود، اشاره کردند. ایشان با مقایسه‌ی میزان حمل‌ونقل کشور و حجم شرکت‌های بزرگ در این حیطه به نیازمندی و استقبال شرکت‌های خصوصی از راه‌کارهای نرم‌افزاری به دلیل افزایش سرعت و سهولت در کارها اشاره نمودند و بر اهمیت ورود به این حوزه تاکید کردند. ذی‌نفع‌های این ایده‌ها راننده‌ها، شرکت‌های حمل‌ونقل، صاحبان کالا، سازمان حمل‌ونقل، بیمه و حتی مشتری‌ها هستند که همین شرایط ایده آلی را برای ورود ایده‌های جدید ایجاد می‌کند.

مهمان دیگری که در جمع حضور داشتند آقای امید طباطبایی مدیر پروژه‌های فناوری اطلاعات در شرکت پردازش‌گران سامان بودند که ایشان همراه با سایر مهمان‌ها در شبکه‌سازی شرکت داشتند که این بخش مورد توجه بسیاری از شرکت‌کننده‌ها قرار گرفت.

img_4798درنهایت fast meeting در ساعت ۱۹:۵۴ شروع شد که در حوزه‌ی مالی در ۹ دور در ساعت ۲۰:۴۰ و در حوزه‌ی حمل‌ونقل در ۱۰ دور در ساعت ۲۰:۴۵ به اتمام رسید.

ویراستار: یاسمن حسینی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *