گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز پنجم

تریگر
گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز چهارم
۲۲ تیر ۱۳۹۶
تریگر
گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز ششم
۲۵ تیر ۱۳۹۶

گزارش روز پنجم هفتمین دوره رویداد استارتاپ تریگر-استارتاپ سبا ۱

روز چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶، پنجمین روز هفتمین دوره استارتاپ تریگر- استارتاپ سبا ۱، از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در محل پژوهشکده‌ی علوم و فناوری انرژی شریف برگزار شد.

کارگاه اول با موضوع آشنایی با طرح افزایش کارایی موتورخانه‌ها با ارائه‌ی دکتر احمد فضلی برگزار شد. ایشان با طرح مثال تبلیغ برای پنجره‌های دوجداره گفتند که ما به مردم سه نکته را عرض کردیم نکته اول این‌که باعث کاهش ورود آلودگی صوتی به منازل می‌شود نکته بعدی اینکه باعث کاهش ورود گردوغبار به منازل می‌شود و نکته آخر اینکه باعث جلوگیری از تابش و انرژی ورودی می‌شود که دو عامل اول در جذب مخاطب تعیین‌کننده‌تر از عامل سوم شد.

دکتر فضلی ادامه دادند که بحث قیمت انرژی را کنار بگذارید ما باید زبان جذب مخاطب را با توجه به فناوری بیابیم و درواقع زبانی که ما در تجارت و مهندسی صحبت می‌کنیم باهم خیلی متفاوت‌اند؛ همچنین افزودند شرکتی که کار بهینه‌سازی می‌کند، باید در اصل به ۲۰ الی ۳۰ در صد صرفه‌جویی برسد؛ همچنین مشتری می‌خواهد مصرف انرژی خودش کم شود. درواقع دو طرف دید مثبتی دارند که باید از آن بهره برد که این در قراردادهای مشارکتی EPC ذکرشده است. ایشان با اشاره به تفاوت صرفه‌جویی و کارایی، صرفه‌جویی را محصول رفتار مصرف‌کننده و کارایی را محصول یک فناوری که باعث شده مصرف انرژی کم شود دانستند و گفتند که قراردادهای عملکرد مبتنی بر کارایی است. در تجارت و بیزینس پیدا کردن نقاط مشترک اصل است خیلی جزئی‌نگر نباشید و جزئی صحبت نکنید.

در ادامه مدرس کارگاه اهمیت تشویق در شرکت‌های اسکو را خاطرنشان کردند و بیان نمودند که با واگذاری بخش تعمیر و نگهداری به شرکت‌های اسکو، رقابت منفی بین شرکت‌های اسکو و تعمیر و نگهداری برطرف شود و نیز شرکت‌های اسکو فضای رقابت منفی بازارهای مناقصه‌ای بی‌کیفیت را هم کم می‌کنند.

 

 

استارتاپ تریگر هفت - روز پنجم

در ادامه دکتر فضلی به شرکت‌کنندگان توصیه نمودند که از سایت زیر بازدید نمایند: Heatingsystem.ifco.ir

پس از اتمام کارگاه و استراحت کوتاه شرکت‌کنندگان، کارگاه دوم در ارتباط با نحوه‌ی ارائه به سرمایه‌گذار با تدریس شهرام صادقی، آغاز شد.

ایشان در باب موضوع کارگاه گفتند ارائه‌ای که برای سرمایه‌گذار آماده می‌کنید قانون خاصی ندارد اما یک سری اصول دارد که باید رعایت شود. اسلایدهایی که تهیه می‌کنید باید بین ۱۰ تا ۱۵ اسلاید باشد شما باید محصول خود را معرفی کرده و مشکلی که این محصول حل می‌کند را بیان کنید و باید بازار خود را بدانید و مدل بیزینس خود را تهیه کنید و اینکه به‌عنوان یک استارتاپ به چه صورت می‌خواهید پول به دست آورید همچنین فروش و بازاریابی خود را مشخص کنید و رقبای خود را شناسایی کنید و اینکه چه چیزی شمارا از رقبای خود متمایز می‌کند. در خصوص بخش مالی افزودند باید مالی‌ها را نشان دهید که چقدر سرمایه لازم دارید و به سرمایه‌گذار سوددهی را نشان دهید. باید بدانید که چطور می‌خواهید ایده را پیاده‌سازی کنید و آیا دانش، تجربه و تخصص آن کار را دارید.

در ادامه ایشان مفهوم پیچ آسانسوری را توضیح دادند و نکات زیر را در ارتباط با نحوه‌ی ارائه به سرمایه‌گذار بیان نمودند:

 • در زمان ارائه ترجیح این است که مطالب حفظ نکنید ولی اگر حفظ کردید تند تند ارائه ندهید.
 • انرژی خود را هنگام ارائه به مخاطب انتقال دهید.
 • برای جذب سرمایه‌گذار از تمام دوستان، آشنایان و منابع خود استفاده کنید و به‌هیچ‌عنوان خجالت نکشید.
 • ظاهر آراسته داشته باشید (نه لزوماً کت‌وشلوار).
 • سرمایه‌گذار خود را بشناسید برای این کار می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا بتوانید از صحبت‌های مشترک استفاده کنید.
 • از اصطلاحات تخصصی استفاده نکنید و با یک زبانی که شما را راحت درک کنند صحبت کنید.
 • برای نمایش بهتر ایده از یک ماکت، ویدیو یا فضای نرم‌افزاری استفاده کنید.
 • در صورت الزام ذکر مسئله‌ای فنی، آن را به‌بیان‌دیگر هم ذکر کنید و شأن و احترام سرمایه‌گذار را حفظ نمایید با این کار مفهومی را به سرمایه‌گذار آموزش داده‌اید که موردپسند است.
 • علاوه بر اسلایدهایی که آماده کرده‌اید، اسلایدهای دیگر را در append list بگذارید تا نشان دهید که چقدر می‌دانید و آماده هستید.
 • هوش خود را نشان ندهید و تواضع داشته باشید.
 • به همه اعضای شرکت سرمایه‌گذار احترام بگذارید نه‌فقط مدیرعامل و به همه توجه یکسان داشته باشید.
 • تمامیت و صداقت خود را نشان دهید.
 • از اطلاعات و تجربه‌های سرمایه‌گذار استفاده کنید.
 • باید مفاهیمی را که باعث سوءتعبیر شوند کمتر کنیم.
 • در مقابل سرمایه‌گذار هر چیزی را صد در صد قبول یا رد نکنید.
 • باید احترام رقیب را حفظ کرده و هیچ‌گاه او را تخریب نکنیم.
 • اعضای تیم باید تکمیل‌کننده‌ی هم دیگر باشند و در هر گروه افرادی را از تخصص‌های مختلف داشته باشیم.
 • درباره‌ی اصلی‌ها صحبت کنید.
 • با استفاده از جملات خود سرمایه‌گذار می‌توان فیدبک گرفت و در ادامه‌ی بحث موفق‌تر بود.

استارتاپ تریگر هفت روز پنجم

با پایان این قسمت و پس از پذیرایی از شرکت‌کنندگان، پنل VIP با سخنرانی آقای مهندس قلمی آغاز گردید. ایشان درباره‌ی حمایت و پشتیبانی از تجهیزاتی که درزمینه­ی بهینه‌سازی‌اند، فعالیت دارند. ایشان در ابتدا این تجهیزات را به سه دسته تقسیم کردند و گفتند که برای سنجش وضعیت هر یک از این‌ها یک سری استانداردها وجود دارد که این مجموعه‌ی استانداردها در پورتال سازمان استاندارد موجود است. هندبوک­ها و استانداردهای بین‌المللی مراجع خوبی هستند که می‌توانند در معرفی محصولات استفاده شوند. دو نکته‌ی دیگری که وجود دارد این است که کل مدار و چرخه ازلحاظ اقتصادی چک شده باشد و نیز در جامعه بتواند پذیرفته شود.

در ادامه‌ی پنل VIP، آقای امید شاکری تأکید کردند که شما در این تریگر نقش سازنده‌ای دارید و می‌توانید جاده را برای کسانی که در آینده خواهند آمد، هموارتر نمایید و اگر این ایده‌ها خوب و سازنده باشند و مسیر موفقی را پیش بگیرند، باعث ایجاد رویدادهای بعدی خواهد شد. در ادامه افزودند که ابزارهای هوشمند تکنولوژی را تا می‌توانید در اختیار بگیرید و مرز فناوری‌تان را گسترده کنید که در دنیا چه خبر است. خیلی از شرکت‌های موفق ایده را از خارج از کشور می‌گیرند پس شما نیز یک حوزه‌ی فوق گسترده برای ایده گرفتن دارید.

در قسمت بعدی پنل VIP، آقای تورج بطحایی، ابتدا از تجربه‌های کاری خود صحبت نمودند. در ادامه گفتند در تله‌ی هوش مصنوعی خود نیفتید به این معنا که تنها از هوش علمی خود استفاده نکنید.

مهمان چهارم پنل VIP، خانم سهیلا خوشنویسان نیز ابتدا مطالبی را درباره‌ی تجربه‌های کاری خود بیان نمودند و در ادامه گفتند که استاندارد، محور توسعه است. پروژه را از جنبه‌های مختلف مانند جنبه‌ی اجتماعی در نظر بگیرید. باید در حوزه‌ی که مربوط به کارتان است شبکه‌سازی کنید و کاری را شروع کنید که به مردم وابسته باشد نه به دولت.

در بخش پایانی این روز نیز برنامه‌ی ملاقات پرشتاب برگزار شد.

استارتاپ تریگر ۷ روز پنجم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *