گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز چهارم

تریگر
گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز سوم
۲۱ تیر ۱۳۹۶
تریگر
گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز پنجم
۲۳ تیر ۱۳۹۶

گزارش روز چهارم هفتمین دوره رویداد استارتاپ تریگر-استارتاپ سبا ۱

روز سه‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶، چهارمین روز هفتمین دوره استارتاپ تریگر- استارتاپ سبا ۱، از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در محل پژوهشکده‌ی علوم و فناوری انرژی شریف برگزار شد.

پس از حضور شرکت‌کنندگان در محل پژوهشکده و مراجعه به بخش پذیرش و دریافت کارت خود، کارگاه اجرا و اندازه‌گیری اثربخشی راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان با تدریس آقای میثم ریاحی برگزار شد.

مدرس کارگاه با طرح مثال بازی فوتبال، ابزارهای لازم برای آن را موارد زیر برشمرد:

  1. شناسایی زمین و ابعاد آن: زمین‌بازی ما آمارهایی است که از بازار انرژی داریم.
  2. تاکتیک بازی: روش‌های مدیریت مصرف انرژی می‌باشد.
  3. تکنیک بازی: تکنیک بازی همان روش‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی است.
  4. داوری: بحث داوری یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی است که ما در بازار انرژی داریم که همان اندازه‌گیری و صحه‌گذاری (M & V) می‌باشد.
  5. مشکلات زمین‌بازی: موانع و چالش‌هایی که شامل چالش‌های فرهنگی و اجتماعی و فنی می‌باشد.

و گفتند که بازار انرژی خیلی وسیع است اما تابه‌حال ورود اساسی در آن انجام‌نشده است.

 

استارتاپ تریگر ۷ روز چهارم

آقای میثم ریاحی با اشاره به دو مقوله‌ی مهم مصرف انرژی و انتشار آلاینده‌های گلخانه‌ای، ضمن نام بردن گازهای گلخانه‌ای، تأثیرات آن بر سلامتی انسان و منبع انتشار هر یک از این گازها و آمار مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور را یادآور شدند و در ادامه سیستم‌های حرارت مرکزی را به‌عنوان نیروگاه‌هایی معرفی نمودند که زباله و سوخت مایع را می‌سوزانند، سپس برق و بخارآب تولید می‌کنند که این برق به شبکه برق و بخارآب به خانه‌ها منتقل می‌شود. ایشان همچنین در ارتباط با ضریب نشر بیان نمودند که این ضریب بر پایه‌یک سری از مطالعات برای هر صنعت بر اساس حالت ایده آل تعیین‌شده است به همین دلیل شامل خطا می‌باشد.

 

مدرس کارگاه، دو بال مصرف انرژی را Performance و operation معرفی نمودند و گفتند که باید به operation توجه افزون‌تری نمود؛ زیرا که این مورد کم‌هزینه‌تر می‌باشد.

سپس آقای میثم ریاحی به انواع استاندارهای انرژی مورداستفاده در دنیا، انواع قراردادهای اسکو و انواع روش‌های تأمین مالی در پروژه‌های اسکو پرداختند و بر مطالعه روی قرارداد شوفاژ تأکید ویژه نمودند.

در پایان کارگاه اول، آقای محمدامین پهلوان‌زاده نکاتی را در مورد فضای استارتاپی و زمینه‌ی کسب‌وکار بیان نمودند و افزودند فضایی که شما در آن قرار دارید خوشبختی‌هایی دارد. در فضای دانشگاه موضوعات کسب‌وکار و کارآفرینی حمایت می‌شود که قبلاً این‌گونه نبوده است. راه انداختن کسب‌وکار فرایند سختی است و اگر کسی همت لازم را نداشته باشد بهتر است وارد این فضا نشود. نکته دیگر این است که ایده باید قابلیت بزرگ شدن را داشته باشد و در صورت عدم این ویژگی، نمی‌توان آن را ارائه نمود.

آقای محمدامین پهلوان‌زاده در ادامه با تأکید بر اهمیت تیم سازی، عدم تیم سازی مناسب را عامل شکست حدود ۸۰% از کارها دانستند. ایشان همچنین در خصوص بحث سرمایه‌گذاری، گفتند که باید اعتماد سرمایه‌گذار را جلب کرد که در مواقعی ممکن است این سرمایه‌گذار خانواده باشد و در ادامه مباحثی را در زمینه انرژی مطرح نمودند.

پس از پذیرایی و استراحت شرکت‌کنندگان، در بخش پنل VIP، ابتدا آقای علی‌محمد میر شمس در راستای افزایش بهره‌وری بدون افزایش تجهیزات گفتند که ما از ابتدا تا انتهای فرایند تولید را شبیه‌سازی می‌کنیم و به‌صورت آنلاین می‌توانیم گلوگاه‌های تولید را شناسایی نماییم و بر این اساس، مشکل را برطرف کنیم.

در ادامه‌ی این بخش آقای مصطفی صفری با اشاره به بحث بهینه‌سازی، گفتند که عمده‌ی مصرف انرژی و پرت آن روی بخش دولتی است پس برای اینکه رشد پیدا کنیم باید سراغ مشترکان خصوصی برویم و برای غلبه بر مشکل تقاضای واقعی، می‌توان روی نیاز مشتری تمرکز نمود.

پس از اتمام بخش پنل VIP، شبکه‌سازی با اساتید محترم آغاز شد بدین‌صورت که شرکت‌کنندگان در کنار متخصصان کسب‌وکار دورهم جمع می‌شوند و فرصت برای مشورت، بحث‌های سازنده و تیم سازی فراهم می‌شود.

استارتاپ تریگر ۷ روز چهارم

در بخش پایانی نیز همانند روزهای قبل برنامه‌ی ملاقات پرشتاب (Fast Meeting) برگزار شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *