گزارش کارگاه سرمایه‌گذار-استارتاپ…

تریگر
گزارش پیش کارگاه دوم هفتمین دوره رویداد…
۱۵ تیر ۱۳۹۶
تریگر
گزارش استارتاپ تریگر هفت – روز اول
۱۹ تیر ۱۳۹۶

کارگاه سرمایه‌گذار-استارتاپ؛ طراحی موافقتنامه سهامداری

کارگاه «سرمایه‌گذار-استارتاپ؛ طراحی موافقتنامه سهامداری» مخصوص تیم‌های شتابدهنده در تاریخ ۱۴ تیرماه از ساعت ۱۳:۳۰ الی ۱۷:۳۰ در دانشگاه صنعتی شریف, مجتمع خدمات فناوری برگذار شد. مدرس دوره دکتر سید محمدرضا فرحی, مدیر مالی گروه سرمایه‌گذاری شرکت رهنما بودند.

در این کارگاه ابتدا شرکت‌کنندگان خود را معرفی کرده و سپس مدرس دوره درمورد اکوسیستم سرمایه‌گذاری و رابطه کارآفرین و سرمایه‌گذار صحبت کردند. اکوسیستم سرمایه‌گذاری را از بعدهای مختلف میتوان بررسی کرد که این کارگاه درمورد یکی از این ابعاد است. اقتصادی که قابل پیشرفت (scalable) باشد را اقتصاد نوین (new economy) می‌نامند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود وقتی کشوری توسعه پیدا می‌کند و در حال پیشرفت است, نتواند درآمد خود را افزایش دهد و نرخ رشد سالانه‌اش کاهش یابد این است که این نرخ رشد به ظرفیت وابسته است. وقتی سرمایه نداریم بازده سرمایه بی‌نهایت است ولی وقتی شرکت ظرفیت بالایی داشته باشد, نرخ به نسبت ظرفیت کاهش پیدا می‌کند. وقتی اقتصاد قابل پیشرفت باشد این وابستگی کاهش پیدا می‌کند.

تاریخ (history):

مباحث سرمایه‌گذاری از تقریبا ۳۷۰۰ سال پیش, از قانون همراهی و اولین جایی که درمورد ابزارهای بدهی صحبت شده, و ما آن را ادامه دادیم ولی چون فضا, فضای خصوصی‌‌ای بوده و سرمایه دست عده‌ی محدودی بوده تا زمان انقلاب صنعتی تغییر چندانی ایجاد نشده بود. از بعد انقلاب صنعتی چون ابتکارمهم شده بود و کسانی که دانش خوبی داشتند حقوق بالایی دریافت می‌کردند, درنتیجه ساختار سرمایه‌داری تغییر می‌کند و سپس بورس‌ها را داشتیم.

مهمترین فاکتور در سرمایه‌گذاری, سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر یا ریسک‌ناپذیر است که آمارهای مخنلف درکشورهای مختلف فرق دارد. اگر دو حالت داشته باشیم که اولی یک میلیون پول دریافت کنیم و دومی اگر سکه بیاندازیم شیر آمد دو میلیون دریافت کنیم و اگر خط آمد هیچ مبلغی دریافت نکنیم, انتخاب ما بین این دو حالت به ریسک پذیر بودن یا نبودن و همچنین سایز ریسک بستگی دارد. مهمترین مفهوم در اینجا upside  (حالت خوب و ما سرمایه داریم) و downside (حالت بد و بدون سرمایه) و مهمترین هنر, طراحی قراردادی که upside اتفاق افتاده است. Upside به معنی بهینه شده است و تفاوتش با دو حالت قبلی این است که این دو حالت دوبعدی, در حالی که upside چندبعدی است و فضای پیوسته‌ای دارد.

بازارها قوانین سختگیرانه‌ای دارند و بورسها باهم متفاوت هستند و ممکن است مکانیزم کشف قیمت و…متفاوت باشد و خطراتی داشته باشد و حجم اگر از یک حدی کمتر باشد, بورس عمومی اصلا ما را نپذیرد. در این صورت کمپانی ها ادغام (merg) می‌شوند.

سپس این سوال مطرح شد که سرمایه‌گذاری با چه منطقی صورت می‌گیرد یا به عبارت دیگر پول‌ریزی سهام به چه نحوی صورت می‌گیرد؟ در پاسخ به این سوال چند حالت بررسی می‌شود:

حالت اول پول می‌دهیم, سهام میگیریم و کمپانی این را نمی‌فهمد.

مرحله پایین‌تر افزایش سرمایه است و کمپانی سود می‌برد.

مرحله پایینتر از آن پول جابه‌جا نمی‌شود.

سپس در مورد ویژگی‌های سهام ممتاز صحبت شد و چند مورد آن بررسی شد. این ویژگی‌ها مانند محتوای غذا هستند که باتوجه به شرایط برخی مهمترند و باید بررسی شوند.

یکی از این ویژگی‌ها liquidation preference است. در ابتدا شرکتی نبوده و مردم خودشان سرمایه داشتند و این سرمایه به طور ارثی به افراد بعدی می‌رسید و عده‌ای که کارگر بودند و همانطور که گفته شد دانشی داشتند, سرمایه کمی پیدا کردند و کنار هم قرار گرفتند و منجر به تاسیس شرکت شد. سپس به این نتیجه رسیدند که مفهوم شرکت‌داری کار را راه نمی‌اندازد زیرا فکر و دید متفاوتی با هم داشتند درنتیجه مجبور شدند ویژگی سهام عده‌ای را با ویژگی‌های سهام بعدی متفاوت کنند ودرنتیجه قاون تجارت دست مردم را باز می‌گذارد. این قاون اساسی از این ویژگی شروع شد.

Liquidation preference به معنای انحلال کمپانی و عوض شدن بیش از ۵۱ درصد سهام است. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که قبل از انحلال, ابتدا باید به بدهکاران پرداخت شود.

سپس در مورد preferred stock که سهامش جز مسلمات است صحبت شد و مفهوم drag along committee که به معنای سهامداران ممتاز است و بزرگترین مشکلش این است که تصمیم‌گیری در مورد مال غیر است. در این حین نیز با اعداد و ارقام مثال زده می‌شد.

در انتها نیز درمورد موارد آموزش داده شده کار عملی برای یادگیری بهتر انجام شد.

 

 

فایل ارائه این کارگاه را می توانید از لینک زیر دانلود نمایید.

 

 

ما را دنبال کنید و در جریان اخبار مربوطه قرار بگیرید:

۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۴۹                      ۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۶

telegram   کانال تلگرام ما

instagram   صفحه‌ی اینستاگرام ما

twitter   صفحه‌ی توییتر ما

 

2 دیدگاه ها

  1. حسن گفت:

    تشکر میکنم بابت مطلبی که قراردادید. اگر از جلسات فیلم تهیه کنید و به اشتراک بگذارید بسیار عالی می شود.
    لطفا لینک را اصلاح کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *