روند تغییر ترکیب صنایع بورسی

شروین پیشه ور کیست؟
۱۸ شهریور ۱۳۹۶
داستان موفقیت: علی روغنی
۲ مهر ۱۳۹۶

روند تغییر ترکیب صنایع بورسی و ورود شرکت هایی از جنس رشدی به خصوص در حوزه IT در سال های اخیر در بورس های جهانی سود سرشاری را نصیب سهامدارن، کارآفرین ها و سرمایه گذاران این شرکت‌ها کرده است. به طور مثال در حال حاضر ارزش بازار ۳ شرکت اپل، گوگل و آمازون نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد دلار می‌باشد و می توان حدس زد که چه ثروت عظیمی را برای سرمایه گذاران و موسسان این شرکت ها به ارمغان آورده است. به طور مثال بهترین سوددهی تک سهم سال ۲۰۱۶ مربوط به شرکت Nvidia می باشد که با ۲۶۴% رشد در یک سال سود سرشاری را نصیب سهامداران خود کرد. این شرکت تکنولوژی محور امسال با نزدیک به ده هزار کارمند به اندازه بازار ۱۰۰ ملیارد دلاری رسید.

 

ترکیب صنایع بورسی

 

این روند در کشور ما هم در حال شکل گیری است و با توجه به وجود ظرفیت های تکنولوژیک در کشور، وجود جامعه باسواد و همچنین منابع انسانی ارزشمند، که رکن اصلی راه اندازی این گونه بیزینس ها می باشد، انتظار می رود این روند سرعت بگیرد. در چند سال اخیر علیرغم رکود بسیاری از صنایع بزرگ کشور، حوزه بیزینس های نوظهور مثل تجارت الکترونیک، فین تک ها و غیره رشد چشمگیری داشتند. دیجی‌کالا، کافه بازار، شرکت های payment مثل آسان پرداخت پرشین که بعضا در بورس کشور IPO شدند و به ارزش های بالای هزار میلیارد تومان رسیدند، مثالی از این شرکتها هستند. در کنار این موضوع با ورود شرکت های سرمایه گذاری به این حوزه و علاقه زیاد موسسات مالی به این صنایع، انتظار می رود سرمایه گذاری در این حوزه ها نیز شدت گرفته و در نتیجه با شکل گرفتن شرکت های موفق، امکان عرضه اولیه شرکت های تکنولوژی محور به خصوص در حوزه آی تی زیاد بشود. در حال حاضر عرضه اولیه شرکت های آی تی در بورس تهران در حال شدت گرفتن است و انتظار می رود با IPO کردن شرکت هایی نظیر HiWeb که یک شرکت خلاق در حوزه فناوری ارتباطات می باشد و همچین شرکت آسیاتک که در صف عرضه هستند روند ورود شرکت هایی از دست به بازار بورس افزایش پیدا کند. ورود این شرکت‌ها به بورس تهران سبب خواهد شد سرمایه‌گذاران انتخاب‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری داشته باشند و مدیران سرمایه‌گذاری بتوانند پرتفوی متنوعی برای سبد خود انتخاب کرده و در صورت سرمایه‌گذاری، سود مناسبی را عاید سرمایه‌گذاران خود کنند.

در کل می توان اظهار داشت که شرکت‌های تکنولوژی محور به خصوص در حوزه فناوری اطلاعات نقش بسیار مهمی در سرایت ارزش به سایر بخش‌های اقتصاد و به ویژه بازار سرمایه و بخش خدمات مالی دارند و با توجه به تعداد بالای فارغ‌التحصیلان حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در کشور، شروع فعالیت‌های شرکت Private equity در کشور و گسترش تامین مالی این نوع شرکت‌ها، در آینده شاهد حضور این نوع شرکت‌ها در بورس تهران خواهیم بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *