۶ باور غلط که موقعیت شغلی شما را خراب می کند

چطور کارمندان خود را مشتاق نگه داریم؟
۳۰ دی ۱۳۹۶
۱۱ عامل اساسی در موفقیت استارتاپ
۱۴ بهمن ۱۳۹۶

“اشتباه کردن کار نادرستی نیست” این جمله ­ای است که بعد از انجام­ دادن کاری نادرست به خود می گویید. گفت­ و گو­های درونی(افکاری که شما راجع به احساسات خود دارید) قادرند که نگرش منفی شما نسبت به خودتان را بزرگتر جلوه دهند یا به شما کمک کنند که یک گام اشتباه را به یک کار موثر تبدیل نمایید.

 

گفت ­و ­گوهای منفی درونی با خود، غیرواقعی، غیرضروری و به نوعی شکست دادن خود هستند. آن ها شما را به وضعیت دشواری که روز به­ روز نامساعدتر می گردد می اندازند که قادر به بیرون­ آمدن از آن نخواهید بود.

 

تمام گفت ­و­گوهای درونی تحت تاثیر عقایدی هستند که شما راجع به خود دارید. این گفت­ و­ گوهای درونی که دست ­کم گرفته می شوند،  نقشی قدرتمند را در موفقیت افراد بازی می کنند زیرا می توانند هم شما را برای دستیابی به اهدافتان به سمت جلو سوق دهند و هم شما را به عقب بازگردانند.

 

همانطوری که هنری فورد بیان داشت:

“کسی که باور دارد که می تواند و کسی که باور دارد که نمی تواند، هر دو درست می گویند.”

 

TalentSmart، هوش هیجانی(EQ) بیش از یک میلیون نفر را مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که ۹۰ درصد افرادی که ایفاکننده خوبی برای نقش ­های خود در موقعیت های مختلف هستند، EQ  بالایی دارند. این افراد موفق با EQ  بالا، مهارت مهمی را در اختیار دارند که عبارت از است: توانایی تشخیص و کنترل گفت­ و گوهای منفی درونی. بنابراین، این گفت ­و گوهای منفی درونی نمی تواند آنها را از رسیدن به تمام پتانسیلی که دارند، باز دارند

 

این افراد موفق می توانند سالیانه  به طورمتوسط ۲۸۰۰۰ دلار بیشتراز افرادی مشابه با خود که EQ  پایین تری دارند، به دست آورند. آن ها همچنین اغلب اوقات به ارتقای شغلی می رسند و نمرات بالاتری را در ارزیابی ­ها دریافت می کنند. ارتباط بین EQ  و میزان درآمد افراد، ارتباطی مستقیم است به طوری که با هر نمره افزایش در EQ ، ۱۳۰۰ دلار به درآمد سالیانه افراد اضافه می گردد.

 

وقتی به گفت­ و گوهای درونی می رسیم، ۶ باور غلط و رایج را می­ یابیم که افراد را بیش از دیگران به عقب می کشاند. بنابراین مراقب تمایلات و گرایش­های درونی خود باشید که در برابر این باورها تسلیم نشوند و شما را از مسیر شغلی­تان خارج نسازند.

 

با هر نمره افزایش در EQ ، ۱۳۰۰ دلار به درآمد سالیانه افراد اضافه می گردد.

 

  1. موفقیت برابر است با کامل بودن.

انسان ها، با­ وجود طبیعت و ویژگی­ های متفاوت، جایزالاخطا هستند. وقتی که رسیدن به کمال هدف شماست، شما تنها با یک احساس شکست باقی خواهید ماند که باعث می شود زمان باقی­مانده شما صرف سوگواری چیزی شود که در رسیدن به آن شکست خورده اید، به جای اینکه از چیزی که شما قادر به رسیدن به آن بودید، لذت ببرید.

 

 

  1. سرنوشت من از پیش تعیین شده است.

خیلی از افراد در برابر این فکر غیرمنطقی که شکست یا موفقیت برای آنها مقدر شده است، سر تسلیم فرود می ­آورند. اشتباه نکنید، سرنوشت شما در دست خودتان است و مقصر ­دانستن نیروهایی که خارج از کنترل شماست به خاطر چند شکست یا موفقیت، چیزی جز شانه خالی کردن از قبول واقعیات نیست. تمایل شما برای  بازی کردن با تمام توانتان با هر چه که در اختیار دارید، موفقیت یا شکست نهایی شما را در زندگی تعیین می کند.

 

  1. نگرش همه یا هیچ.

هیچ­ کاری در زندگی وجود ندارد که شما همواره آن را انجام دهید یا هیچگاه آن را انجام ندهید. ممکن است شما کاری را بسیار زیاد انجام دهید یا کاری را به اندازه ­ی کافی انجام ندهید اما شکل ­دادن به رفتارتان در قالب دو واژه ­ی “همیشه” و “هرگز” باعث می شود که شما باور کنید که هیچ کنترلی از خودتان ندارید و هیچ­گاه این اصل تغییر نخواهد کرد. بنابراین تسلیم این باور غلط نشوید.

 

  1. من زمانی موفق می شوم که دیگران با من موافق باشند.

با صرف نظر از اینکه در یک زمان خاص دیگران راجع به شما چه فکری می کنند، یک چیز مسلم است: شما هیچ­گاه به اندازه ای که آنها می گویند خوب یا بد نیستید. غیرممکن است که شما واکنش ­های خود را نسبت به اینکه دیگران راجع به شما چه فکری می کنند، متوقف کنید اما می توانید نظرات آنها را با اندکی شک و تردید بپذیرید. در این صورت مهم نیست که مردم راجع به شما چه فکری می کنند، ارزشی که برای خود قائل هستید از درونتان نشآت می گیرد.

 

 

  1. گذشته­ ی من همان آینده­ ی من است.

شکست­ های پی ­در پی می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود و باعث شود که شما باور نکنید که نتیجه­ ای بهتر در آینده به دست می ­آورید. بیشتر اوقات این شکست­ ها ناشی از پذیرش ریسک ها، خطرها وتلاش برای رسیدن به چیزهایی است که آسان به دست نمی­ آیند. فقط به خاطر ­داشته باشید که موفقیت­­ ها در بعد از رویارویی با شکست اتفاق می افتند. هرچیز باارزشی که می خواهید به آن دست یابید، مستلزم ریسک­ کردن است و شما نباید اجازه دهید که شکست مانع از ایمان به توانایی­ هایتان برای رسیدن به موفقیت شود.

 

  1.  احساسات من همان واقعیات هستند.

اگر شما کتاب ‘Emotional Intelligence’ را خوانده­ باشید، می دانید که چگونه نگاه معقولی به احساساتتان داشته باشید و چگونه واقعیات را از وهم و خیالات جدا کنید.اگر نخوانده ­اید،حتما آن را بخوانید، در غیر این­ صورت احساسات شما باعث فاصله ی بیشتر حس شما از واقعیت خواهند شد. آنها همچنین شما را نسبت به گفت­ و گوهای درونی با خود آسیب­ پذیر می کنند که این خود می تواند شما را از رسیدن به پتانسیل و توانایی ها­یتان بازدارد.

 

 

 

برای دیدن منبع، اینجا را کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *