۱۵ نکته برای افرادی که تازه پا به عرصه ی کسب و کار گذاشته اند

عوامل تاخیر توسعه ی خودروهای الکتریکی
۵ اسفند ۱۳۹۶
هشت استارتاپ موفق در صنعت آب و فاضلاب
۱۹ اسفند ۱۳۹۶

شروع یک کسب و کار هیجان‌انگیز و در عین حال ترسناک است.

 

من بیش از مقداری که بخواهم نام ببرم دست به انجام کسب وکارهای مختلف زده‌ام. طبق تجربه‌ی من، این کار کمی شبیه به رانندگی در مه سنگین است، طوری که تنها می‌توانید تا چند فوت جلوتر را ببینید. به عبارتی نمی‌دانید چه در پیش است مگر اینکه به طرفش حرکت کنید. هرچه زمان بیشتری از کارآفرین شدنتان بگذرد بهتر می‌توانید راه خود را در این مه پیدا کنید.

 

از آنجایی که من بیش از یک دهه در این مه رانندگی کرده‌ام، احساس کردم که باید این متن را منتشر کنم و ۱۵ مورد از بزرگ‌ترین درس‌هایی که در دهه‌ی گذشته درباره‌ی ساخت و رشد یک کسب و کار آموخته‌ام در آن بیاورم و برای آن عنوان “درس‌هایی که آرزو داشتم وقتی جوان جاهلی بودم می‌دانستم” انتخاب می‌کنم.

 

 1. به آمارها گوش نده.

مردم آماری که بگوید ۹۵ درصد کسب و کارها با شکست مواجه می‌شوند را دوست دارند. به آن‌ها گوش نکنید. این تنها یک بهانه است برای اینکه با خیال راحت عقب بکشید. حتی اگر آن رقم آمار درستی باشد، به این علت است که غالب افراد دل به کار نمی‌دهند، تا انتها پیش نمی‌روند و یا اینکه در مدیریت پولشان عملکرد ضعیفی دارند.

 

 1. کاری که دوست داری را انجام بده.

دست به کاری نزن که حاضر نیستی ۵ سال آن را ادامه بدهی. زیرا اگر موفق شوی باید حداقل ۵ سال دیگر برای آن صرف کنی.

 

 

 1. قرار نیست همه چیز را بدانی.

احتمالاً در ابتدای امر هیچ چیزی نمی‌دانی. به هر حال شروع کن. وقتی من برای اولین بار به سرمایه‌گذاری در مشاور املاک پرداختم، هیچ ایده‌ای راجع به چگونگی خرید ملک، اجاره خانه یا بیرون کردن مستأجر نداشتم. همه‌ی اینها را حین کار یاد گرفتم. پس تو هم می توانی.

 

 1. کاری که شروع کردی، تمام کن.

تقریباً تمام کارآفرینانی که می‌شناسم یک درد مشترک دارند. اینکه آنقدر که تمایل دارند کاری را شروع کنند، نسبت به اتمام آن رغبت نشان نمی‌دهند. به بیان دیگر، اگر کارآفرین خوبی باشی، ایده ‌های عالی زیادی خواهی داشت که احتمالاً اغلب آنها شانس این را دارند که خوب از آب دربیایند و تو را ثروتمند سازند. اما این به آن معنا نیست که باید همه‌ی آنها را دنبال کنی. یکی را انتخاب کن و آن را ادامه بده تا اینکه یا شکست بخوری یا آنقدر ثروتمند شوی که یک جزیره‌ی خصوصی برای خودت بخری.

 

 1. هیچ وقت با هدف آسودگی با کسی مشارکت نکن.

با این هدف با افراد همکاری کن که قوی‌تر شوی. یک شریک بد تو را عذاب می‌دهد، باعث تنفرت از کارت می‌شود و در نهایت بیشتر از اینکه مشکلی را حل کند، باعث بروز مشکلات می‌شود.

 

 1. از مدیران دیگر کمک بگیر.

ایرادی ندارد که در ابتدا از یک فرد با تجربه کمک بگیری تا کم کم پیشرفت کنی. قطعاً به اطلاعات خوبی دست خواهی یافت.

 

 1. شبکه‌های اجتماعی آنقدرها مهم نیست.

وقت خود را در شبکه‌هایی مانند فیسبوک هدر نده. اگر به آن وابسته شده‌ای پیشنهاد می‌کنم آن را غیرفعال کنی.

 

 

 1. طراحی کارت، لوگو و لوازم تحریر را کنار بگذار.

اینها الان مهم نیستند. کسب و کار مورد نظرت را بساز و کارهایی که باعث مشغله‌ی فکری‌ات می‌شوند رها کن.

 

 1. بین وقف کار شدن و وسواس فکری داشتن یک مرز مشخص وجود دارد.

مرز را مشخص کن و درست روی آن راه برو. باید مدام روی خط در حرکت باشی، پس هرگز اجازه نده که دیگران بگویند خیلی روی ایده‌هایت حساسیت نشان می‌دهی. من بسیار سخت‌گیرانه بر سرمایه‌گذاری مشاور املاک حساسیت داشتم و ایرادی هم ندارد. تو روی چی حساسی؟

 

 1. کارت را زود تعطیل نکن.

بله، زمان زیادی برای ساخت کسب و کار داری، اما بذار صادقانه بگویم. یک هفته ۱۶۸ ساعت است. ۴۰ ساعت آن صرف کار می‌شود و ۵۰ ساعت نیز در خواب سپری می‌شود. پس مقدار زیادی وقت داری که می‌توانی بهترین استفاده را از آن ببری.

 

 

 1. بر کارهای مهم‌تر تمرکز کن.

کارهایت را اولویت بندی کن و زمان و تمرکز بیشتری را بر آنهایی که مهم‌تر و پربازده‌تر هستند، اختصاص بده.

 

 1. همسر و فرزندانت مهم‌تر از کار هستند.

هیچ وقت این نکته را فراموش نکن.

 

 1. بسیار مطالعه کن.

اگر وقتش را نداری، به کتاب‌های صوتی گوش بده. اما نه فقط کتاب‌های مدیریتی. کتاب‌های انگیزشی، خودآموزی، موفقیت، کتاب‌های داستان و معرفی‌نامه‌ی افراد و هرچه که در اختیار داری برای مطالعه مناسبند.

 

 1. صبح‌ها زودتر بیدار شو.

تو می توانی و باید بتوانی که زودتر بیدار شوی چون این کار زندگی‌ات را از این رو به آن رو می‌کند. مهم نیست اگر آدم سحرخیزی نباشی. این فقط بهانه‌ای است که آدم‌های تنبل به کار می‌برند.

 

 

 1. نگران افزایش درآمد نباش.

روی کارت تمرکز کن تا از جایی که انتظارش را نداری سود کنی.

 

مانند رانندگی در یک اتوبان و در تاریکی و مه، کارافرینی می‌تواند کمی ترسناک باشد. اما خوشبختانه دست کم یکی از موارد بالا حرکت تو را کمی آسان و مطمئن‌تر می‌سازد. اگر تازه شروع به کار کرده‌ای فقط این نکته را به خاطر بسپار. “به رانندگی در مه ادامه بده.” اینگونه آدمی که در آینده از خود می‌سازی، ممنون تو خواهد بود.

 

 

برای دیدن منبع، اینجا را کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *