کاربرد فناوری blockchain در حوزه ی انرژی

چرا باید تیم ریسک‌پذیری داشته باشید؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷
۵ نکته مدیریت مالی برای کسب و کارهای کوچک
۷ مرداد ۱۳۹۷

بر اساس IBM[۱]، فناوری blockchain می‌تواند برای بررسی وضعیت فروش قانونی مواد مخدر مورد استفاده قرار گیرد؛ و این یک مورد قابل بحث برای قانونی سازی ماریجوانا در کانادا است. Everledger شرکتی است که از بلاک‌چین برای شناسایی تاریخچه‌ معاملات الماس بهره می‌برد؛ در حالی که بهترین وسیله‌ی کاربردی بلاک‌چین که تا کنون شناخته شده است، Bitcoin است که از فناوری انتقال «ارز مجازی» میان کاربران اختصاصی بدون دخالت دادن اختیار فرد استفاده می‌کند.

 

 

          ادّعاهای بزرگی در مورد فناوری بلاک‌چین شنیده می‌شود؛ چرا که پتانسیل ایجاد یک محیط امن و مطمئن برای معاملات را دارد. در بعضی موارد، بلاک‌چین می‌تواند یک فناوری مختل کننده‌ای باشد، همان‌طور که نقش بانک، اپراتور‌های شبکه‌های الکتریکی، وکیل، تبادلات کالا و … را تهدید می‌کند.

 

          هرچند  با‌ وجود تبلیغات زیاد، باید بدانیم هم‌چنان مدرکی در مورد موفّقیت بلاک‌چین در مقیاس بزرگ در هیچ صنعتی وجود ندارد؛ البته استثنا بودن بیت‌کوین واضح است.

 

            با این وجود، افرادی که در حوزه‌ی فناوری کار می‌کنند، اجازه نمی‌دهند که حقایق به شیوه‌ای خوب جریان داشته باشد. حرف‌هایی پشت سر بلاک‌چین زده می‌شود. همان‌طور که شنیده می‌شود مؤسّسات مختلفی مانند Apple, Google و بانک‌های بزرگ آمریکایی، میلیون‌ها دلار در پروژه‌های بلاک‌چین می‌ریزند.

 

          حال این خود یک تناقض است. وقتی میان پتانسیل مختل کننده‌ی بلاک‌چین و نقش سرمایه‌گذاران با مبلغ سرمایه‌گذاری زیاد، تنش‌هایی در حفظ شرایط موجود وجود دارد. در  واقع، برخی پیشتازان در عرصه‌ی بلاک‌چین، در مورد توانایی مؤسّسات مالی برای شکل‌دهی به نوآوری‌هایی در این حوزه، در تردیدند.

 

          پس، فناوری بلاک‌چین دقیقاً چیست؟

باید اعتراف کرد که تعداد بسیاری از مردم شامل همین نویسنده، از واقعیت بلاک‌چین و شیوه‌ی کارکرد آن آگاهی ندارند. امّا چون فرآیندهای داخلی این «جعبه سیاه» دیده نمی‌شود، نمی‌توان تأثیرات عمیق آن را نادیده گرفت؛ فناوری کامپیوترها یکی از این مثال‌ها است. طبق گفته‌های متخصّصان، بلاک‌چین یک دفتر حساب دیجیتالی است_ فایلی که شامل فهرستی از داده‌ها، معاملات و … است؛ به گونه‌ای که تبدیل به کد می‌شود و توسط شبکه‌ای از کامپیوترها نگه‌داری می‌شود و هر وقت بخواهد می‌تواند میان کاربران به اشتراک بگذارد.

 

          این به فعالیت‌های ما در بازار انرژی چگونه مربوط می‌شود؟

          اخیراً به بهای در حال کاهش انرژی‌های تجدیدپذیر _ بیشتر خورشیدی و بادی_ و افزایش زیست‌پذیری ذخایر باتری توجه زیادی داشتیم که می‌تواند به عنوان یک تغییر دهنده در زمینه‌ی انرژی لحاظ شود. با توجه به توسعه‌های توضیح داده شده در بالا به صورت خلاصه، باید بپرسیم آیا فناوری بلاک‌چین باید مشابه این دیده شود یا خیر.

 

 

          بین ترتیب این منابع یک ارتباطی وجود دارد. انگیزه‌ی بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر، گنجایش باتری را در مقابل مشکلات مربوط به تناوب مطرح می‌کند. این به نوبه‌ی خود، باعث ایجاد علاقه برای کانون‌زدایی قدرت و قراردادهایی برای خرید و فروش برق شده است. فناوری‌های هوشمند که بلاک‌چین، یکی از آن‌ها است، در همچنین قراردادهایی بسیار مهم و لازم هستند؛ چرا که توانایی پردازش سریع حجم زیادی از داده را دارند، همچنین معاملات در مقیاس کوچک را با هزینه‌های پایینی تسهیل می‌کنند.

 

          بنابراین، فناوری بلاک‌چین، در کجا می‌تواند تأثیرات زیادی روی بخش انرژی داشته باشد؟

یکی از نواحی احتمالی، توانایی بلاک‌چین در تدارک محیطی مطمئن برای رشد معاملات همکار با همکار می‌باشد. تبادل حجم بزرگی از اطلاعات، فرصتی را برای معاملات در حوزه‌ی انرژی فراهم می‌کند به گونه‌ای که به واسطه‌های گران و زمان‌بر، برای توافق خریدار و فروشنده نیازی نیست. تعدادی از  شرکت‌های مهم انرژی، شامل BP, Shell, Statoil و برخی از بانک‌های اروپایی از توسعه‌ی معاملات بلاک‌چین محور  که تا پایان ۲۰۱۸ کاربردی می‌شود، حمایت می‌کنند.

 

با رشد کانون‌زدایی و فعالیت‌های خارج از محدوده در بخش قدرت، ایده‌ی معاملات هوشمندانه‌تر که توسط بلاک‌چین زده شده‌است، می‌تواند گسترش یابد تا تجارت بومی که توسط تولیدکننده‌های کوچک صورت می‌گیرد را نیز شامل شود؛ حتی مثلاً دارندگان خودروی الکتریکی، بتوانند ماشین خود را شارژ کنند یا الکتریسیته‌ی اضافی خود را بفروشند. بدون بلاک‌چین، هزینه‌های قراردادها از مدیریت و پردازش این حجم بزرگ از  داده‌های کوچک مستقل، جلوگیری می‌کند.

 

یک مثال دیگر از کاربردهای پتانسیلی بلاک‌چین این است که ما را قادر به تعویض محلی سریع‌تر  مصرف‌کنندگان برق میان پخش‌کنندگان در رقابت می‌سازد. Electron، شرکت بلاک‌چین بریتانیایی است که در حال توسعه‌ی قالبی برای انرژی سراسر کشور است که ادّعا دارد می‌تواند مشتری‌ها را در ۱۵ ثانیه تعویض کند. اتّفاقی که اکنون ۲۱ روز به طول می‌انجامد.

 

به نظر می‌رسد که به صورت ظاهری این برنامه‌های کاربردی در واقع بازی را عوض می‌کنند. باید ببینیم که چگونه این پتانسیل به واقعیت تجاری تبدیل می‌شود.

برای یک فناوری که توانایی‌اش را برای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر به نمایش می‌گذارد، برخی طعنه‌هایی وجود دارد. مثلاً یک مانع برای پیشرفت ممکن است شدت انرژی مطلق خود فناوری بلاک‌چین باشد. به طور واضح، یک معامله‌ی تکی بیت‌کوین به میزان معادل۱.۵  برابر مصرف انرژی روزانه یک خانواده‌ی آمریکایی است.

 

EnDCo با یک فناوری هوشمند کار می‌کند و دسترسی کامل و شفاف به بازار تجاری را ممکن می‌سازد، چرا که افزایش بازگشت انرژی هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده، امری ضروری است.

 

 

برای دیدن منبع، اینجا را کلیک کنید.

 

[۱] International Business Machines Corporation

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *