۵ راه تامین بودجه برای یک کسب‌وکار نوپا
۱۱ تیر ۱۳۹۸
کارآفرینی که توانست با یادگیری یک درس ساده کسب و کار نوپای خود را تبدیل به کسب و کار میلیارد دلاری کند!
۲۶ تیر ۱۳۹۸

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

 

 

(( احمق کسی است که کار احمقانه می کند. )) کنایه بزرگی از فیلم Forrest Gump که نشان داد چگونه این دیالوگ ساده، واقعا متفکرانه بود. مانند شخصیت مقابل Peter Sellers در فیلم کلاسیک Being There. همه فکر می کردند که باغبان ( کارکتر اصلی فیلم به نام آقای Chance ) یک نابغه بود اما او واقعا احمق بود، هرچند (هشدار اسپویل شدن) احمقی بود که می توانست روی آب راه برود!

در مواردی که نمی توانید تشخیص بدهید، راهنمایی Gump به شما می گوید چه کاری انجام دهید. به عبارت دیگر، این که شما فکر می کنید چقدر باهوش هستید یا قرار است بشوید مهم نیست، اگر دائما کارهای احمقانه انجام دهید، شما هنوز احمق هستید.

 

 

 

 

من مطمئنم که این مطالب نوعی توهین به مردم به شمار می آید. می خواهید دلیل بیان کردن عبارت های قبلی را بدانید؟ اگر شما به بهانه ی این که به مردم توهین خواهد شد در مورد مباحث بنیادی مثل هوش انسانی بحث نکنید، من به این که شما چقدر خود را باهوش می دانید اهمیت نخواهم داد، با این کار فقط خود را ابله تر جلوه خواهید داد.

افراد باهوش به میزان قابل توجهی هائز اهمیت می باشند و دلیل آن این است که آن ها تصمیمات خردمندانه ای خواهند گرفت و این مهمترین عامل برای این است که اوضاع به کام شما شود. یکی از عاقلانه ترین تصمیماتی که شما می توانید داشته باشید، جست و جو برای جذب افراد باهوش در روابط کاری خود می باشد. برای روشن تر شدن این قضیه، منظور من افرادی که خود را باهوش می دانند ولی کارهای احمقانه انجام می دهند نمی باشد. منظور من نمونه های واقعی است و چون ما معیار های مشخصی برای باهوش بودن به صورت آماده در ذهنمان نداریم، با دیدن این نمونه رفتارها می توانیم بگوییم چه کسی باهوش است:

 

 

۱- تصمیمات زیرکانه خواهند گرفت:

افراد باهوش می دانند که تصمیماتشان عواقبی خواهد داشت. همچنین آن ها می دانند که با یک تصمیم در شرایط خاص، نتایج کسب و کار خود را مشخص خواهند کرد. به عبارت دیگر، تعداد کمی تصمیمات عاقلانه شما را قادر مطلق نخواهد کرد. این که همواره تصمیمات خوبی بگیرید نیازمند تمرکز و نظم می باشد.

 

 

 

۲- برای همۀ مسائل جواب ندارند:

یک نقل قول قدیمی هست که می گوید: ((کسانی از شما که فکر می کنند همه چیز را می دانند، برای کسانی از ما که (به جای فکر) فعالیت می کنند آزاردهنده اند.)) این به نوعی یک ضرب المثل خنده دار است ولی اگر بخواهم این را صمیمانه بیان کنم، این افراد کاملا آزاردهنده اند. افراد باهوش به این نیاز ندارند که مثل یک همه چیز دان دائما روی یک واقعیت تاکید کنند. آن ها آنقدر باهوش هستند که چیزهایی که نمی دانند را بشناسند.

 

 

۳- از اشتباهات خود درس می گیرند:

از اولین قدم هایی که در زندگی برمی داریم تا آخرین آن ها، همه چیز را با آزمون و خطا خواهیم آموخت. همۀ ما اشتباه خواهیم کرد زیرا این روش یادگیری ماست! افراد باهوش نیز به طور ویژه از اشتباهات خود درس می گیرند. اگر با واقعیت رو در رو نشوید و خود را صادقانه قضاوت نکنید، شما در دفعات بعدی پیشرفت نخواهید کرد.

 

 

 

۴- خود را با افراد باهوش دیگر احاطه خواهند کرد:

هیچ انسانی یک جزیره نیست! افراد ممکن است به تنهایی باهوش باشند اما بهترین عملکرد را گروه های کوچک خواهند داشت. استیو جابز(موسس شرکت اپل) ممکن است که در بحث کنترل دمدمی مزاج باشد، اما او مطمئن شده است که هشت یا نه نفر در تیم هدایت او وجود دارند، جایی که او با استعدادترین افرادی که پیدا کرده است را پیدا کرده و به آن ها یاد داده است که همین کار را با تیم های خود بکنند. این یعنی زکاوت.

 

 

 

 

 

۵- مبتکر و کاردان می باشند:

از آن جایی که هوش انسان یک مزیت تکاملی می باشد و ما یک نئوکورتکس ( بافت یادگیری مغز) عظیم را از ابتدا در اختیار نداریم، افراد باهوش کسانی هستند که در حالت کلی در روش هایی که برای استفاده از امکانات اطراف به منظور دستیابی به نتیجه انتخاب می کنند، خلاق تر و تطبیق پذیرتر می باشند.

 

 

 

 

 

۶- می توانند استدلال کنند:

تا زمانیکه زنده ام این موضوع را درک نخواهم کرد: که حتی زمانی که با شواهد غیر قابل انکار مشخص می شود که در حال اشتباه کردن می باشند، بسیاری از مردم همچنان موضع خود را حفظ می کنند، به گونه ای که انگار زندگیشان به آن وابسته است. بدون داشتن تفکر بحرانی، استدلال منطقی، پیدا کردن علت و معلول و روش های علمی، ما همچنان در سال های تاریک زندگی خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

۷- مد های زودگذر را دنبال نمی کنند:

ما در عصر طلایی مد های زودگذر و فرضیه های شبه علمی زندگی می کنیم. به زبان صادقانه، هیچ چیزی گویا تر از فریب خوردن و هدر رفتن منابع مردم نیست که ایدیوکریسی  مسخره و آینده نگرانه ی مایک جاج (Mike Judge) به دقت آن را توصیف کرده است. سایت Urban Dictionary ، ایدیوکریسی  را اینگونه تعریف کرده است: ((یک فیلم که اصالت طنز دارد اما تبدیل به یک مستند می شود.)) که تعریف درستی می باشد.

 

 

 

 

 

۸- فراتر از حدود خود زندگی نمی کنند:

منظور من را اشتباه برداشت نکنید، همه ما زمانی که جوان هستیم تاحدودی خود را کشف می کنیم. اما زمانی که به چیزی که نمی خواهیم آن را از دست بدهیم دست یافتیم، این خیلی عاقلانه نیست که آن ها با زندگی فراتر از حدود و معانی خود از دست دهیم، در حالی که به این کار نیازی نیست.

 

 

 

 

 

 

۹- معمولا دشمنان اصلی خود می باشند:

با این که قسمت فوقانی مغز ما پیشرفته است، هرشخص حداقل یک نقطه کور احساسی دارد که آن ها را گرفتار خواهد کرد. اغلب اوقات وجود این نقطه یک قدم می باشد که به شروع باهوش تر شدن  شما کمک خواهد کرد. مانند علایم یین و یانگ ( قسمت های سیاه و سفید متضاد در نشان فلسفی چینی مرتبط با کونگ فو ) که مکمل یکدیگر می باشند.

 

 

 

 

 

۱۰- به عنوان کارآفرین، همیشه موفق نیستند:

از نظر من، وقتی مسئله موفقیت در کسب و کار در میان است، هوش مورد نیاز است اما کافی نیست. من در مورد دغل کارهایی که مردم را فریب می دهند یا کسی که یک موفقیت با تجارت ساده هوشمند به دست آورده است صحبت نمی کنم. برای تاسیس و به راه انداختن یک کسب و کار در یک وهله ی طولانی، شما باید هوشمند باشید.

 

 

 

 

 

برای مطالعه‌ی منبع اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *