محافظت از داده های حوزۀ سلامت با استفاده از بلاکچین

چگونه با کارمندان زن و مرد رفتار مناسب جنسیت آن‌ها داشته باشیم؟
۷ شهریور ۱۳۹۸
۸ ویژگی هر کارآفرین موفق
۱۷ شهریور ۱۳۹۸

مدت مطالعه: ۴ دقیقه

 

 

 

درحال حاضر، بزرگترین مشکل در حوزۀ مراقبت های بهداشت و سلامت عدم ساماندهی پیشینه­های چندگانه و جزئی بیماران است. با ذخیره کردن شرح پیشینه­های پزشکی به وسیله تکنولوژی بلاکچین(Blockchain)، یک اکوسیستم سالم و هوشمند ایجاد شده­است. توانایی یک دفتر بزرگ دیجیتال برای فراهم کردن دسترسی عمومی، شفاف و البته سالم به اطلاعات حوزۀ سلامت ممکن است به منزله راه حلی برای حل یک مشکل بزرگ و نهایی مانند سرطان باشد.

 

 

تحول تحقیقات در بیماری های سرطانی

برای دهه های متوالی، پزشکان از یک معالجه جامع و کلی برای بیماران سرطانی استفاده کرده‌اند. با این حال، محققان در حال توسعۀ یک معالجۀ مشخص و هدف محور هستند که تاثیر بیشتری روی درمان معالجه‌شوندگان خواهد گذاشت. راه حل معالجۀ موفق یک بیمار سرطانی این است که سرطان و نوع آن در ابتدایی ترین مرحله بیماری کشف شود. برای مثال، دانشمندان تلاش کرده‌اند تا سرطان سینه، شایع ترین نوع سرطان در بانوان را، به وسیله بلاکچین تشخیص داده و هدف قرار دهند.

هر بیمار سرطانی تجربیات متفاوتی را تحمل می‌کند. آرایش ژنتیکی شخصی یک بیمار پاسخ منحصر به فردی به درمانی که برای DNA متمایز او آماده شده­است خواهد داشت. با استفاده ازاطلاعاتی که در بلاکچین گسترده شده است، محققان در تمام نقاط دنیا شانس بیشتری برای پیدا کردن معالجه یا راه حل برای شرایط خاص بیمار خود خواهند داشت. با تکنولوژی پیشرفته ای که امروزه پدید آمده است، محافظت از داده های سلامت شخصی برای ارائه دهندگان خدمات سلامت به شدت مهم و ضروری می‌باشد. با پیاده سازی موفق بلاکچین، داده ها به صورت ایمن برای همه قابل اشتراک گذاری خواهند بود، از جمله برای محققانی که برای یافتن راه حل های سلامت، پویا هستند.

 

 

مزایای بلاکچین در بهداشت و سلامت

امروزه، سلامت و بهداشت دیجیتال عمیقا بر اساس پیشینه­های سلامت الکترونیک (EHRs) پایه گذاری شده­است. این کار دسترسی بهتر به اطلاعات بیمار را مهیا می‌کند، و همچنین خطاهای پزشکی و هزینه­ها در طول درمان بیمار کاهش خواهند یافت و نتیجه بهبود خواهد یافت. اطلاعات بیمار عمدتا به علت وجود گوناگونی بالای سیستم­های موجود برای EHR، نامرتب و دارای امنیت پایین می‌باشند و به همین دلیل هدف ساده ای برای هک شدن هستند.

اما با این وجود، با استفاده از بلاکچین، وارد کردن حجم عظیم داده محافظت شده خواهد بود و این مسائل اهمیتی نخواهند داشت. بیماران و کارکنان حوزۀ سلامت قادر خواهند بود که به صورت ایمن پیشینه­ها را با هم به اشتراک بگذارند. همچنین بلاکچین درک بهتری از شفافیت را به ما پیشنهاد می‌دهد. برای مثال، اطلاعات بیمار به صورت ایمن در تمام شبکه­ها به اشتراک گذاشته خواهد شد و به محققان اجازۀ دسترسی بهتر و سریعتری را به اطلاعات بیشماری که به آنها برای درمان سرطان کمک خواهد کرد، خواهد داد. به طور کلی، این کار دسترسی هکرها به داده­های شخصی سلامت به وسیله دفترچۀ دیجیتال را به علت غیرمتمرکزسازی داده­ها دشوار خواهد کرد. تمامی گره­ها به هم متصل خواهند بود و اجازه عبور داده­ها به صورت همزمان از آنها داده می‌شود.

 

 

نرخ هزینه­ها و پروسه­های پزشکی با رمزنگاری امضا شدۀ داده­ها قابل دسترس خواهند بود، که باعث کاهش وقوع کلاهبرداری و خطا می‌شود. با بلاکچین، شما در معرض تمام پیشینه های موجود در اکوسیستم قرار خواهید گرفت. بلاکچین قابلیت ساخت مسیر اصلی خدمات پزشکی شخصی سازی شده طبق توضیحات را به عنوان معالجۀ متناسب با سابقه و ژنتیک هر فرد را ممکن می‌سازد. با وجود بلاکچین، بیماران برای یک مدت مشخص، کنترل کامل بر کسانی که اجازه دسترسی به اطلاعات سلامت آنها را دارند، خواهند داشت.

 

بحث ها و کشمکش ها دربارۀ استفاده از بلاکچین

همزمان با تغییر شکل داده ها از حالت کاغذی به دیجیتال، چالش ها و ملاحظاتی در مورد عدم ظرفیت کافی برای ذخیره­سازی داده­های پزشکی، به خصوص تصاویر، که برای حافظۀ بلاکچین فعلی حجم بالایی دارند، شکل گرفته­است. در کنار فواید این اشتراک­گذاری اطلاعات، بعضی مردم نسبت به اشتراک اطلاعاتشان با دیگران تمایلی نشان نمی­دهند.

دلایل ایجادکنندۀ این مشکلات مواردی چون ترس از نقض تعهد و ایجاد شکاف امنیتی، توجه و استفادۀ منفی از داده­ها و سلب شدن اعتماد اجتماعی می‌باشند. برای مثال، بیماران سرطانی سی تی اسکن (CAT scan) و یادداشت­های رادیولوژی خواهند داشت که برای شرکت­های مختلف ذخیره خواهد شد و یک اکوسیستم اعتمادمحور جدید ایجاد خواهد کرد که ممکن است از بین برود و داده­ها آشکار شود. کاربران اکوسیستم حوزۀ سلامت، تمایلی برای به خطر انداختن اعتماد بیماران نخواهند داشت. برای بعضی ها، سیستم بلاکچین بسیار گیج کننده خواهد بود و تطبیق یافتن با سیستم جدید می‌تواند یک کشمکش احتمالی برای فعالین این حوزه باشد.

بدون در نظر گرفتن دشواری پیاده سازی بلاکچین، استفاده­کنندگان اولیه از این فناوری در صنعت، مزایای آن را مشاهده کرده­اند. پس از بنا نهادن این سیستم، بلاکچین قابلیت تبدیل شدن به یک پایۀ بنیادی برای آیندۀ برنامه­های نوآورانۀ حوزۀ سلامت را دارا خواهد بود.

در شرایط فعلی، زمانی که مردم نزد پزشکان متفاوت برای تشخیص و معاینۀ سلامتی می‌روند، اطلاعات آنها تنها در مرکز درمانی پزشک مورد نظر ذخیره خواهد شد. حال اگر آنها به مرکز درمانی دیگری مراجعه کنند، داده­هایشان منتقل نخواهد شد. به جای آن، بیماران تشخیص و معالجۀ مشابه یا متفاوت و حتی متضادی را دریافت خواهند کرد.

 

 

تجویز داروی دقیق

آخرین عامل در مراقبت سلامت، یعنی تجویز دقیق و مبتکرانۀ دارو نیز با فناوری بلاکچین قابل بهبود یافتن است. درک تجویز درست نیازمند تلاش برای دریافتن دقیق ژنتیک، محیط و شیوۀ زندگی بیمار به منظور تشخیص ممنوعیت های دارویی و یا معالجۀ دقیق میباشد. با این حال، به علت وجود مراجع عظیم داده­های دارویی، این کار هرگز به صورت کامل امکان­پذیر نمی‌باشد

بلاکچین این مشکل را با استفاده از ذخیره سازی  ایمن و دقیق اطلاعات در سیستم حل می‌کند. محققان پویاتر به حجم بیشماری از اطلاعات دست خواهند یافت، آنها با توجه به آرایش ژنتیکی و موارد مشابه در سیستم، با سرعت بیشتری به بیماری ها و یا نیازهای بیمار دست خواهند یافت، و سپس به سمت معین کردن درمانی مشخص و مورد نیاز برای بیمار خواهند رفت.

به عنوان یک تکنولوژی نوآورانه و یکپارچه، بلاکچین قابلیت متحول سازی صنعت سلامت، به خصوص در صورت وجود مدیریت کارآمد بر روی پیشینه­های درمانی، و همچنین درمان­ بیماری­های قابل توجه در این حوزه را خواهد داشت. تحقیقات سرطانی، قادر به داشتن یک مرجع از درمان­های نهایی برای بیماران سرطانی خواهند بود. هزینه پایین مدیریت داده­ها که به وسیله بلاکچین محقق خواهد شد، عملیات سریع بازیابی اطلاعات را ممکن می‌سازد. امکان دسترسی به مقادیر بیشمار داده­های سلامت (به خصوص داده­های ژنومیک بیماران) به مردم برای یافتن سریعتر نوع بیماری­ها و علائم خطر سرطان کمک می‌کند.

 

 

 

برای مطالعه منبع اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *