ده فناوری نوین پزشکی در سال ۲۰۱۹

میکروفلوئیدیک چیست؟
۲۰ آبان ۱۳۹۸

 

پیشرفت‌های مداوم در داروسازی و زمینه پزشکی باعث نجات جان میلیون‌ها نفر شده و بسیاری دیگر را بهبود بخشیده است. با گذشت سال‌ها و پیشرفت فناوری، هنوز نمی‌توان گفت پیشرفت‌های بعدی چه خواهد بود. در اینجا ۱۰ فناوری برتر پزشکی جدید در سال ۲۰۱۹ آورده شده است:

۱۰- دستگاه‌های استنشاقی هوشمند

دستگاه‌های استنشاقی گزینه اصلی درمان آسم هستند و اگر به درستی استفاده شوند، برای ۹۰ درصد بیماران موثر خواهند بود. با این حال، در واقعیت تحقیقات نشان می‌دهد که فقط حدود ۵۰ درصد بیماران شرایط خود را تحت کنترل دارند و حدود ۹۴ درصد از دستگاه‌های استنشاقی به درستی استفاده نمی‌کنند.

برای کمک به مبتلایان به آسم برای مدیریت بهتر شرایط خود، دستگاه استنشاق هوشمند با قابلیت بلوتوث ایجاد شده است که وسیله کوچکی است و به دستگاه استنشاقی متصل می‌شود و تاریخ و زمان هر دوز و اینکه آیا عمل استنشاق به درستی انجام شده است را ثبت می‌کند. این داده‌ها سپس به تلفن‌های هوشمند بیماران ارسال می‌شود تا بتوانند وضعیتشان را کنترل کنند. آزمایش‌های بالینی نشان داده است که با استفاده از دستگاه استنشاقی هوشمند از داروی مسکن کمتری استفاده می‌شود و موجب افزایش قابل توجه کیفیت زندگی و بهبود فرایند درمانی می‌شود.

۹- جراحی روباتیک

جراحی روباتیک در روش‌های حداقل تهاجمی استفاده می‌شود و به کنترل، دقت و انعطاف‌پذیری در جراحی کمک می‌کند. در حین جراحی روباتیک، جراحان می‌توانند روش‌های بسیار پیچیده‌ای را انجام دهند که در غیر این صورت بسیار دشوار یا غیر ممکن است هستند. با پیشرفت فناوری، می‌توان آن را با واقعیت افزوده ترکیب کرد تا جراحان بتوانند در حین عمل، اطلاعات اضافی مهمی در مورد بیمار را در زمان واقعی مشاهده کنند. در حالی که این اختراع نگرانی‌هایی را مبنی بر جایگزین جراحان انسانی ایجاد می‌کند، احتمالاً در آینده فقط برای کمک و تقویت کار جراحان استفاده می‌شود.

۸- سنسورهای بی‌سیم مغز

پیشرفت‌های پزشکی به دانشمندان و پزشکان این امکان را داده است تا سنسورهای قابل جذب ایجاد کنند که بتواند در مغز قرار گیرد و هنگامی که دیگر نیازی به آن‌ها نباشد در مغز حل شوند و بدون جراحی از بین بروند. این وسیله پزشکی به پزشکان در اندازه‌گیری دما و فشار درون مغز کمک می‌کند. از آنجا که سنسورها قادر به حل شدن هستند، نیاز به جراحی‌های اضافی را کاهش می‌دهند.

۷- چاپگر سه‌بعدی

چاپگرهای سه‌بعدی به سرعت به یکی از داغترین فناوری‌های موجود در بازار تبدیل شده‌اند. از این پرینترها می‌توان برای ساخت ایمپلنت و حتی مفاصل که در حین جراحی استفاده می‌شوند، استفاده کرد. پروتزهای چاپی سه‌بعدی به دلیل سفارشی بودن به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا قابلیت چاپ دیجیتالی آن‌ها موجب می‌شوند که به صورت میلی‌متری اندازه‌های آن‌ها مطابقت داده شوند.

۶- اندام‌های مصنوعی

چاپ زیستی بک فناوری پزشکی نوظهور است. اگرچه در ابتدا ابزاری برای بازسازی سلول‌های پوستی قربانیان سوختگی بود، اما اکنون امکانات جالب‌تری را فراهم کرده است. دانشمندان توانسته‌اند عروق خونی و حتی پانکراس را ایجاد کنند. این اندام‌های مصنوعی پس از آن می‌توانند در بدن بیمار رشد کنند تا جایگزین یک عضو معیوب شوند. توانایی ساخت اندام‌های مصنوعی که توسط سیستم ایمنی بدن انسان رد نشوند می‌تواند انقلابی باشد و سالانه میلیون‌ها بیمار را که به پیوند وابسته هستند، نجات دهد.

۵-  پوشیدنی سلامت

تقاضا برای دستگاه‌های پوشیدنی از زمان معرفی آن‌ها در چند سال گذشته، از زمان انتشار بلوتوث در سال ۲۰۰۰، افزایش یافته است. مردم امروز از تلفن خود برای بررسی همه موارد از قدم‌های خود گرفته تا آمادگی جسمی و ضربان قلب و الگوی خواب خود استفاده می‌کنند. پیشرفت این فناوری‌های پوشیدنی در ارتباط با افزایش بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی است و هدف از این کار مبارزه با بیماری به وسیله‌ی کمک به بیماران برای نظارت و بهبود تناسب اندام است. پیش‌بینی می‌شود بازار دستگاه‌های پوشیدنی تا سال ۲۰۲۴ به ۶۷ میلیارد دلار برسد.

۴- پزشکی دقیق

با پیشرفت فناوری، شخصی‌سازی روند مراقبت از سلامتی بیماران بیشتر و بیشتر می‌شود. به عنوان مثال پزشکی دقیق به پزشکان این امکان را می‌دهد که داروها و روش‌های درمانی را برای درمان بیماری‌هایی مانند سرطان براساس ژنتیک فرد انتخاب کنند و این داروی شخصی بسیار موثرتر از سایر انواع درمان است زیرا بر اساس ژن‌ها و پروتئین‌های خاص بیمار به تومورها حمله می‌کند و باعث جهش ژنی در آن شده تا توسط داروهای سرطان از بین برود. همچنین از پزشکی دقیق می‌توان برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده کرد که از یک مکانیسم مشابه برای حمله به ژن‌های آسیب‌پذیر بیماری استفاده می‌کند تا آن را تضعیف کرده و علائم و آسیب مفاصل را کاهش دهد.

۳- واقعیت مجازی

اخیراً با پیشرفت‌های پزشکی و تکنولوژیکی‌، دانشجویان پزشکی توانسته‌اند با استفاده از فناوری به تجربه زندگی واقعی نزدیک شوند. ابزارهای پیشرفته به آنها کمک می‌کند تا با تمرین دوباره روش‌ها و درک بصری از نحوه اتصال آناتومی انسان، تجربه مورد نیاز خود را بدست آورند. دستگاه‌های واقعیت مجازی همچنین به عنوان یک کمک عالی برای بیماران، کمک به تشخیص، برنامه‌های درمانی و کمک به آماده‌سازی آن‌ها برای رویه‌هایی که با آن روبرو هستند، کاربرد دارد. همچنین در توانبخشی و بهبودی بیمار بسیار مفید واقع شده است.

۲- پزشکی از راه دور یا دورپزشکی (Telehealth)

در دنیایی که فناوری محور است، تصور می‌شود که حدود ۶۰% از مشتریان خدمات دیجیتالی را ترجیح می‌دهند. Telehealth یک فناوری به سرعت در حال توسعه است که به بیماران اجازه می‌دهد به جای انتظار برای ملاقات حضوری با پزشک خود، از طریق دستگاه‌های دیجیتال خود مراقبت‌های پزشکی را دریافت کنند. به عنوان مثال، برنامه‌های تلفن همراه بسیار شخصی تولید می‌شوند که به بیماران این امکان را می‌دهد با پزشکان و سایر متخصصان پزشکی بطور مجازی صحبت کنند تا تشخیص فوری و توصیه‌های پزشکی را دریافت کنند.

Telehealth به بیماران در نقاط مختلف، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی را در هر زمان و مکان که به آن نیاز دارند، فراهم می‌کند. این امر به ویژه برای بیمارانی که شرایط مزمن را کنترل می‌کنند بسیار مفید است؛ زیرا مراقبت مداوم، راحت و مقرون به صرفه را برای آنها فراهم می‌کند. پیش بینی می‌شود که بازار جهانی پزشکی از راه دور تا سال ۲۰۲۵ به ۱۱۳.۱ میلیارد دلار برسد.

۱- کریسپر (CRISPR)

تناوب‌هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله‌دارِ منظمِ خوشه‌ای (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) یا به اختصار کریسپر، پیشرفته‌ترین فناوری ویرایش ژن است. کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف دی‌ان‌ای ویروس و بعد نابودیشان می‌کند. بخشی از سیستم کریسپر قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام استحاله‌ی دی‌ان‌ای ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد، تغییراتی در دی‌ان‌ای سلول‌ها ایجاد کنند. این تغییر در DNA همان چیزی است که قدرت تغییر در روش درمان بیماری را دارد. با اصلاح ژن‌ها، برخی از بزرگترین تهدیدات برای سلامتی، مانند سرطان و HIV، می‌توانند طی چند سال بر طرف شوند.

 

 

منبع:

https://www.proclinical.com

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *